seniorzy
Dzisiaj jest, 28 marca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Edukacja dla Seniora
Edukacja dla Seniora
Powrót
01.09.2020
Nowy semestr w Centrum Kultury Jidysz Teatru Żydowskiego – zajęcia dla wszystkich zarówno online, jak i stacjonarnie

Gefilte fisz z selera, bajgle i sernik, czyli kuchnia nowojorskich Żydów, szczegóły życia żydowskiego domu, pieśni z rodzinnego śpiewnika Belli Szwarcman-Czarnoty oraz nauka języków – tak rozpocznie się nowy semestr w Centrum Kultury Jidysz. 

 

CKJ proponuje zajęcia dla różnych grup wiekowych. Wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz lektoraty jidysz i hebrajskiego odbywać będą się online. Warsztaty i spotkania otwarte - w siedzibie Centrum przy ul. Andersa 15 w Warszawie. 

 

Niezły cymes!

 

Inauguracją sezonu będą warsztaty muzyczno-kulinarne (1 października, godz. 17)
we współpracy z Muzeum Polin, w ramach trzeciej edycji TISZ – FESTIWALU ŻYDOWSKIEGO JEDZENIA. 

 

Bella Szwarcman-Czarnota wraz z córką Różą Czarnotą opowiedzą o kulinarnych tradycjach w żydowskim domu i zaprezentują trzy piosenki z rodzinnego śpiewnika. W każdej z nich pojawi się jabłko, jako nieodzowny symbol żydowskiego nowego roku, który świętowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tuż po wspólnym muzykowaniu, Michał Lachur, mistrz wegańskiej kuchni, pokaże, jak przygotować cymes, pyszne ciasto miodowe, czy pudding chlebowy. Tym razem w wersji wegetariańskiej!
Drugiego dnia Festiwalu w Centrum Kultury Jidysz (2 października, godz.18), Michał Lachur zabierze Was wprost z Williamsburga na Muranów, by wspólnie przygotować potrawy współczesnych nowojorskich Żydów. 

 

Opłata: 60 zł/warsztat. Więcej informacji na stronie jidyszland.pl, naszym Facebooku
i Instagramie

 

Domy nawiedzone

 

14 października rusza nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Tym razem tematem przewodnim jest „Dom żydowski”. Wśród wykładowców m.in. Bella Szwarcman-Czarnota, Wojciech Tworek, Piotr Paziński i Joanna Lisek. Wykłady odbywają się za pośrednictwem platformy ZOOM w środy w godzinach 17.30-20.30. Zapisać się może każdy – bez względu na wiek i wykształcenie. 

 

Słuchacze poznawać będą tradycyjny żydowski dom, by poprzez przyjrzenie się jego historii i zwyczajom zmierzyć się z obrazem jidysze mame i zastanowić nad specyfiką rodzinnych relacji, kwestiami żydowskiej tożsamości związanymi z miejscem pochodzenia, a także historią ucieczek i powrotów, wiodących szlakiem utraty, bezdomności i migracji. Wkroczą w sferę symboliczną, by odwiedzić domy nawiedzone, a także ogródki sąsiadów, by przyjrzeć się kwestii funkcjonowania we współdzielonej przestrzeni. Zagadnienia te ujęte będą w szerokiej perspektywie historycznej i społecznej. Słuchacze prześledzą ich interpretacje na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury. Wykłady poprowadzą między innymi: Bella Szwarcman-Czarnota, dr Piotr Paziński, dr hab. Joanna Lisek i dr Wojciech Tworek. Zajęcia odbywają się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci UW regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i złożeniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. W każdym semestrze zajęcia dotyczą innego tematu i podzielone są na kilka bloków prowadzonych przez różnych wykładowców.

 

Opłata: 150 zł/semestr. Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/pl/zuo/ , naszym Facebooku i Instagramie

 

Poznaj hebrajski alfabet!

 

Centrum Kultury Jidysz zaprasza też do nauki jidysz i hebrajskiego na kilku poziomach zaawansowania. Lektoraty w najbliższym semestrze również odbywają się w formule zdalnej, co umożliwi naukę osobom spoza Warszawy. Pierwsze zajęcia już 12 października!

 

CKJ proponuje naukę języka jidysz i hebrajskiego w kilku grupach. Pod czujnym okiem lektorek: dr Martyny Steckiewicz, dr Magdaleny Kozłowskiej, dr Karoliny Szymaniak, dr Agaty Reibach i Reginy Gromackiej zarówno osoby zaczynające przygodę z alfabetem, jak i te, które szukają grup konwersacyjnych, rozwiną swoje umiejętności.

 

Opłata: Od 200 do 500 zł/semestr. Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/pl/lektoraty/ 

 

 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

 

Wszyscy Seniorzy, chętni do poznawania żydowskiej kultury, mogą wziąć udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykłady, odbywające się dwa razy w tygodniu, będą dostępne online, można je więc oglądać w zaciszu własnego domu.

 

Raz w miesiącu CKJ zaproponuje wszystkim chętnym dostęp do jednego z wykładów zupełnie za darmo!

 

Zainteresowani programem UTW, którzy mieszkają w Warszawie, mogą wziąć udział w stacjonarnych warsztatach, odbywających się w siedzibie CKJ przy ul. Andersa 15. Do wyboru są: lektorat hebrajskiego i angielskiego, zajęcia komputerowe, gimnastyka, malarstwo, wycinanka, collage, pantomima, piosenka, kuchnia żydowska, zajęcia teatralne oraz spotkania teatru lalkowego Simche. W programie jest też lektorat języka jidysz, który odbywa się zdalnie.

 

Opłata: wykłady online - 100 zł/semestr, pełny program – 200zł/semestr plus dodatkowe opłaty. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/pl/utw/ 

 

 

OTWARTE WARSZTATY I SPOTKANIA 

Dla wielbicieli kinematografii przygotowaliśmy także cykl projekcji współczesnych filmów izraelskich we współpracy z Warsaw Jewish Film Festival i Ambasadą Izraela. Tym zaś, którzy jesienne wieczory wolą spędzać na lekturze, proponujemy spotkanie z Piotrem Pazińskim wokół jego najnowszej książki ,,Atrapy stworzenia” (szczegóły wkrótce na naszej stronie: jidyszland.pl) .

Wstęp wolny

Weekend 21 i 22 listopada poświęcimy zgłębianiu tajników hebrajskiej kaligrafii. Pierwszego dnia warsztatów hebraistka Michalina Jadczak opowie o alfabecie hebrajskim, a następnie kaligrafka, ilustratorka i właścicielka Nice Letter Studio Aleksandra Ćwikowska przybliży nam szczegóły sztuki kaligrafii. Wspólnie przygotujemy też własny atrament, który wykorzystamy na wyjątkowych warsztatach piśmienniczych następnego dnia. Poświęcone one będą kaligrafowaniu fragmentów Pieśni nad Pieśniami.

Opłata za warsztaty kaligrafii: 40 zł/dzień warsztatów

 

 

 

ZAPISY:

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.jidyszland.pl lub pod tel. +48 22 409 91 00 (ŻUO, warsztaty, lektoraty), +48 22 620 47 33 (UTW).

 

Warsztaty, spotkania i lektoraty organizowane przez CKJ współfinansowane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

 

#zostańwdomużydowskim; #zoomnajidysz; #jidyszodkuchni;

 
Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję