seniorzy
Dzisiaj jest, 23 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Edukacja dla Seniora
Edukacja dla Seniora
Powrót
13.02.2020
Żydowski Uniwersytet Otwarty rozpoczyna semestr letni 2020 – zapisy już trwają.

Istniejący ponad 10 lat Żydowski Uniwersytet Otwarty przy Centrum Kultury Jidysz w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską na zajęcia. 26 lutego rusza semestr letni roku akademickiego 2019/2020. Jego temat przewodni to „Żydowskie Eko-logie”. ŻUO jest otwarty dla wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Semestr letni rozpocznie się w środę 26 lutego o godz. 17.30 wykładem inauguracyjnym, na który wstęp jest wolny.

 

Temat przewodni semestru letniego 2020: ŻYDOWSKIE EKO-LOGIE

 

W semestrze letnim Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego temat przewodni to kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz krytyczne podejście do nich, a więc przede wszystkim ekologia i ekokrytyka. Zagadnienia te będą analizowane z perspektywy studiów żydowskich, poczynając od wykładni Tory, poprzez żydowską filozofię i mistykę w jej aspektach związanych z naturą aż po żydowskie imaginarium fauny i flory w literaturze i sztukach wizualnych, a nawet food studies. Podjęta zostanie również problematyka historii środowiskowej Zagłady i ekocydu, a także ekologii świadectwa, judaistyczne interpretacje współczesnych problemów środowiska ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego Izraela. Zagadnienia te będą podejmowane z szerokiej perspektywy historycznej i społecznej, a także pod kątem interpretacji na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury.

 

Wśród wykładowców znajdą się między innymi: dr hab. Julia Fiedorczuk, dr Patrycja Dołowy, Bella Szwarcman-Czarnota, Karolina Koprowska, dr hab. Roma Sendyka. W tym semestrze odbędą się także literackie zajęcia seminaryjne związane z tematem przewodnim, a także miejskie wycieczki historyczno-badawcze (kibuc Grochów, Wołomin). 

 

CO TO JEST ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO?

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących wykładowców regularnie się poszerza. Wśród nich są m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmienia się co semestr. Program obejmuje 75 godzin zajęć akademickich uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia.

 

ŻUO ma też specjalną ofertę dla studentów UW - regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

 

Wykłady odbywać się będą w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 w środy oraz
w wybrane poniedziałki w godzinach 17.30-20.30. 

 

Zgłoszenia do 25 lutego 2020 r. lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

 

Szczegóły i zapisy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej http://jidyszland.pl/zuo/

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/543840556215564/

 

Więcej informacji pod numerem tel. 22 40 991 00 i pod adresem e-mail: [email protected]

Koordynatorka projektu: Michalina Jadczak

 

OPŁATY

Opłata semestralna zwykła: 150 zł

Opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję