seniorzy
Dzisiaj jest, 26 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
23.11.2022 / Dom i ogród
Czerwone korale kaliny koralowej

Kalina koralowa jest to piękny krzew znany od wielu lat. Roślina jest piękna i można z nią tworzyć ciekawe założenia w naszych ogrodach. Do tego znane są jej cenne właściwości przeciwskurczowe już od starożytności. W naszej słowiańskiej tradycji kalina odgrywa dużą rolę, była motywem pieśni jak i przewijała się w tradycjach związanych z weselem lub pogrzebem. Kalina koralowa jest symbolem niewinności i młodości. Jest to niezwykle ciekawa roślina obecnie może trochę zapomniana i właśnie nadchodzi czas aby to zmienić.

 

Wygląd zewnętrzny

 

Krzew należy do rodziny piżmaczkowatych z powodzeniem można uprawiać go w naszym kraju. Posiada luźną, mało symetryczną koronę, przeważnie osiąga do 4 metrów wysokości. Liście zielone w kolorze zielonym, naprzeciwległe o kształcie szeroko-jajowatym, klapowane. Brzeg blaszki liściowej piłkowany, spodnia strona lekko owłosiona. Na liściach silnie zaznaczone są nerwy, które dodają roślinie jeszcze więcej uroku.  Jesienią liście pięknie wybarwiają się na kolor czerwony. Kora szara i podłużnie spękana. Mniej więcej od kwietnia na roślinie pojawiają się liście, zaraz za nimi kwiaty, które są białe, drobne zebrane w baldachogrona.  W sierpniu i we wrześniu swoją dojrzałość zaczynają uzyskiwać owoce, lśniące, czerwone, kuliste pestkowce. Skóra jest czerwona wewnątrz znajduje się żółty miąższ z jedną czerwoną pestką. Kalina koralowa posiada system korzeniowy w typie palowym z licznymi bocznymi odrostami, które dobrze umieszczają roślinę w podłożu dając jej silne poczucie stabilności nawet przy dużych wiatrach.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i słonecznym w półcieniu słabiej kwitnie i mniej owoców wydaje. Gleba powinna być żyzna, próchnicza o odczynie lekko kwaśnym. Warto pamiętać o tym aby podłoże wciąż było stale wilgotne to pozytywnie działa na krzew. Słabo znosi susze więc o aspekcie wilgotności gleby trzeba ciągle pamiętać. Jest w pełni mrozoodporna więc nasze zimy jej nie straszne. Krzew ładnie rośnie, jednak w lipcu lub sierpniu można delikatnie korygować kształt pędów. Rozmnaża się dość łatwo z sadzonek pędowych, odrostów korzeniowych i nasion więc możemy się do woli nią dzielić.

 

Zastosowanie

Kalina koralowa to krzew, który sprawdzi się np. na luźne i szerokie żywopłoty w ogrodzie. Szybko rośnie i ładnie zakrzewia powierzchnie a przy tym nie zaburza wzrostu innych roślin. Ma piękne kwiaty, ciekawe owoce do tego jej liście pięknie wybarwiają się na jesień więc pięknie wygląda od wiosny aż do późnej jesieni. Bardzo ładnie komponuje się w towarzystwie hortensji, tawuł, budlei czy jaśminowców. Kalinę koralową można uprawiać również jako soliter np. na pięknie przystrzyżonym trawniku.

 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się korę, liście, kwiaty, korzenie jak i owoce kaliny koralowej. Można z nich robić napary, odwary, nalewki. Znajduje się w nich wiele substancji czynnych:

•               Witaminy C, P i E

•               Kwasy organiczne

•               Triterpeny

•               Garbniki

•               Flawonoidy

•               Kumaryny itp.

 

Dzięki kalinie koralowej można pozbyć się napięci mięśni wynikających ze skurczów podczas miesiączki, wynika to z zwartości w korze krzewu dużej ilości kumaryn. Kalina pomaga w zmniejszeniu krwotoków a także pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy. Dawniej używano jej do powstrzymania przedwczesnego porodu. Owoce kaliny mają działanie antybakteryjne, leczą chorobę wrzodową czy problemy związane z żołądkiem. Przyspieszają metabolizm i pomagają w leczeniu hemoroidów gdyż rozszerzają naczynia krwionośne przy ujściu odbytu przez to nie dochodzi do zastojów krwi w tym obszarze. Kalina ma działanie moczopędne, polepsza pracę nerek a nawet wspomaga leczenie prostaty, zmniejsza biegunkę.  Jest niezawodna również w leczeniu przeziębienia syrop czy nalewka z kaliny podczas zimowych chorób będzie zbawieniem. Duża ilość witaminy C szybko postawi nas na nogi.

 

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny stosowanie kaliny warto skonsultować lekarzem prowadzącym. Niestety surowe świeże owoce zawierają spore ilości saponin, które są trujące. Dlatego kaliny nie spożywa się na surowo należy poddać ją obróbce przez gotowanie, mrożenie.

 

Nie wolno zapomnieć również o walorach kulinarnych kaliny koralowej. Świeże owoce mają słodko-gorzko-cierpki smak po gotowaniu lub mrożeniu goryczka znacząco znika. Dzieję się tak gdyż zmniejsza się ilość saponin zawartych w owocu.

 

Syrop z owoców kaliny koralowej

Potrzebujemy

•               1 kg owoców kaliny koralowej

•               pół szklanki wody

•               1 szklanka cukru białego, trzcinowego lub ksylitolu

•               sok z limonki

Owoce z sokiem z limonki wkładamy do garnka i dusimy około 20 min aż się rozpadną. Następnie całość przecieramy przez drobne sito. Nasiona i skórki odkładamy na bok a miąższ znów wkładamy do garnka stopniowo dodając cukier. Podgrzewamy do tego momentu aż cukier całkowicie się rozpuści gotowy syrop możemy wkładać do wyparzonych słoików lub butelek, które pasteryzujemy.

 

 

 

Aut.: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

 

Literatura

1.              Dzika kuchnia, Ł. Łuczaj, 2018

2.              Dzikie rośliny jadalne Polski, Ł. Łuczaj, 2004

3.              Oficjalna strona Internetowa – www.sadowniczy.pl

4.              Kalina koralowa, M. Krześniak, Echo Leśne, nr: 5, 2009

5.              Kalina koralowa, P. Babalewski, Mój Piękny Ogród, nr: 6, 2011

6.              Owoce kaliny koralowej, P. Bablewski Mój Piękny Ogród, nr: 10, 2008

Oficjalna strona Internetowa – www.swiatkwiatow.pl

 


Obraz Irmeli Koskenoja z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję