seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lutego 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
29.11.2023 / Dom i ogród
Dlaczego śnieg jest tak istotny zimą?

Prawdziwa zima to bez wątpienia krajobraz, który kojarzy się z dużą ilością śniegu. Mróz skrzypi pod nogami, a także maluje wzorki na szybach. Każda pora roku ma wiele charakterystycznych cech klimatu, które nie bez powodu występują akurat w tej części roku. Dlaczego śnieg jest ważny dla środowiska? O tym dowiesz się w poniższym tekście.

 

Śniegiem określa się opad atmosferyczny, który ma postać sześcioramiennych kryształków lodu. Powstaje on z małych cząsteczek wody, które w danej temperaturze obudowują się wokół np. cząsteczek kurzu. Płatki śniegu opadają na ziemię, mogą one być w różnej postaci: suche, wilgotne, zbite lub luźne.

Śnieg powstaje, gdy temperatura w chmurze spada do zera stopni Celsjusza lub poniżej. 

 

•       Śnieg, jako warstwa izolująca

Zimą temperatura bardzo często spada poniżej zera, wierzchnia warstwa ziemi zamarza. Śnieg zalegający na grządkach jak i na trawie stanowi pokrywę izolującą dla fauny i flory, która musi  jakoś dotrwać do kolejnego okresu wegetacyjnego. Pokrywa śnieżna zdecydowanie zmienia warunki termiczne gleby. Powietrze, które znajduje się pomiędzy poszczególnymi drobinkami śniegu powoduje, że temperatura na granicy gleby ze śniegiem jest wyższa niż temperatura powietrza. Umożliwia to dostęp do tlenu. Okazuje się, że śnieg to swojego rodzaju "pierzynka”, bez której jest zdecydowanie trudniej w okresie zimowym.  Chroni przed wiatrem jak i przed wahaniami temperatur.

 

Niestety z roku na rok opadów atmosferycznych jest coraz mniej. Słyszymy o tym, że klimat się ociepla. Do tego często mamy do czynienia z wahaniami temperatur w jeden dzień mamy -5 stopni Celsjusza a następnego +5. Takie rozbieżności nie wpływają pozytywnie na rośliny jak i na zwierzęta, a także powodują roztapianie się śniegu. 

 

•       Śnieg, źródłem wody

 

W okresie zimowym zdecydowanie maleje ilość opadów deszczu. Zaleca się również zatrzymanie podlewania roślin, które posiadamy w ogrodzie. Wynika to z tego, aby nie wybudzać roślin na zimę ze stanu spoczynku, a także aby nie doprowadzić do zamarznięcia wody w roślinach lub w glebie. Aby nie doszło do rozsadzenia tkanek przy zamarzaniu. Pamiętaj, że woda zamarza poniżej 0 stopni Celsjusza. Topniejący śnieg staje się wodą, która wsiąka w glebę i uzupełnia dotychczasowe braki zarówno dla roślin jak i zwierząt. Śnieg można określić, jako czasowy zbiornik wodno-powierzchniowy. Określa się, że aż 75 % słodkiej wody na ziemi występuje w śniegu i lodzie.

 

•       Śnieg, jako ozdoba

 

Nie da się ukryć, że krajobraz zimowy jednoznacznie kojarzony jest ze śniegiem. Rośliny i domy uroczo wyglądają pośród mroźnego krajobrazu, który okraszony jest śniegiem. Od lat ludzie organizowali kuligi, które były pretekstem do spotkań i wspólnego spędzania czasu. Mroźny spacer w lesie z pokrywą śnieżną koi i odpręża! Budowanie bałwana ze śniegu czy rzucanie się śnieżkami to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu z dziećmi lub z wnukami na powietrzu.

 

•       Śnieg wskaźnikiem informacji

 

Bardzo często pokrywa śnieżna staje się wybiegiem dla zwierząt. Dzięki temu leśniczy może kontrolować np. ilość dzikich zwierząt w lesie. Nie da się ukryć, że zwierzęta, pozostawiają różnego rodzaju ślady, które pomagają być również dobrą zabawą dla dzieci  jak i dorosłych. Szukanie śladów w lesie to kolejny dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu. 

 

Barwa śniegu jest wynikiem budowy kryształków. Światło padające na kryształki lodu ulega wielokrotnemu odbiciu i załamaniu. Każdy kryształek lodu odbija w różne strony, (czyli rozprasza) wszystkie barwy prawie jednakowo silnie, a złożenie tych barw wywołuje w oku wrażenie światła białego.

 

Dlaczego śnieg jest biały?

 

Tak naprawdę śnieg nie jest biały a bezbarwny. To, że odbieramy, jako w kolorze białym, wynika z jego budowy. Światło, które pada na kryształki lodu ulega odbiciu i załamaniu. Każdy kryształek jest rozproszony i odbija w różne strony, co powoduje, że nasz wzrok przyjmuje wrażenie koloru białego. 

 

Mimo wielu korzyści, śnieg bywa również niebezpieczny. Zaśnieżone drogi i chodniki są źródłem wielu wypadków. Bardzo łatwo wpaść w poślizg, jeśli mamy do czynienia z dużą ilością śniegu jak i silnym mrozem. Śnieg lubi zalegać na roślinach i dachach, mokry śnieg jest bardzo ciężki. Może powodować uszkodzenia roślin jak i posesji. Dlatego to ważne jest odśnieżanie, a także pozbywanie się zalegającego śniegu ze starych drzew czy dachów. 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

Literatura

1.     Wodne sprawy, A. Cupak – strona Internetowa

2.     Oficjalna strona Internetowa – www.ekologia.pl

3.     Bez śniegu i mrozu – dla roślin zły początek roku, K. Janisławski, Tygodnik Poradnik Rolniczy, nr: 3, 2018

4.     Opady śniegu na obszarze Polski, J. Tamulewicz, Badania Fizjologiczne nad Polską Zachodnią, tom: 53, 2002

5.     Zimowa turystyka piesza w górach, W. Lenkiewicz, Centralny Środek Turystyki Górskiej PTTK, 2008Prawdziwa zima to bez wątpienia krajobraz, który kojarzy się z dużą ilością śniegu. Mróz skrzypi pod nogami, a także maluje wzorki na szybach. Każda pora roku ma wiele charakterystycznych cech klimatu, które nie bez powodu występują akurat w tej części roku. Dlaczego śnieg jest ważny dla środowiska? O tym dowiesz się w poniższym tekście

 


Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję