seniorzy
Dzisiaj jest, 2 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
14.06.2023 / Dom i ogród
Dlaczego warto jeść truskawki?

Czerwiec to czas, gdy w warzywniakach, na targach jak i w marketach królują truskawki. Cudowne owoce, które niestety w naszym kraju nie są dostępne przez cały rok i wydaje mi się, że właśnie podczas sezonu od czerwca do lipca są to najchętniej kupowane owoce. Nie da się ukryć, że są niezwykle pyszne, można je wykorzystać w wielu deserach lub delektować się bezpośrednio. Truskawki mają wiele cennych właściwości, które powinny jeszcze bardziej zachęcić nas do spożywania tych zjawiskowych owoców.

 

Truskawka a konkretniej poziomka truskawkowa to mieszanka dwóch gatunków poziomki: chilijskiej i wirginijskiej z rodziny różowatych. Znane są mniej więcej od XVIII wieku, jako pierwszy opisał ją Antoine Nicolas Duchesne.

 

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Truskawka jest byliną o wysokości około 20-40 cm, posiada zwarty, krzaczasty pokrój. Tworzy rozłogi nazywane wąsami, dzięki którym może się dość szybko rozmnażać wegetatywnie. Liście zielone, trójlistkowe, górna strona blaszki liściowej lśniąca. Od maja do czerwca przypada w naszym kraju okres kwitnienia truskawek tych uprawianych w gruncie, kwiaty są drobne obupłciowe, złożone z pięciu płatków. Po zapyleniu kwiatów rozrasta się ich dno kwiatowe i powstaje owoc, nazywany jagodą pozorną. Ma on kolor czerwony, na jego powierzchni widoczne są liczne orzeszki, które są owocami właściwymi. Niektóre odmiany mogą zakwitać kilka razy do roku. 

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Istnieje kilka metod uprawy truskawki, ta najbardziej popularna to przez sadzonki doniczkowe. Roślina najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i słonecznym z dala od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i dość przewiewne. Aby chwasty nie przeszkadzały we wzroście naszych sadzonek dobrze jest poletko z truskawką ściółkować np.: słomą. Chroni to również przed erozją gleby. Truskawki najwygodniej uprawiać w rzędach w odległości 30-40 cm od siebie. Mniej więcej od czerwca do lipca owoce truskawki stają się dojrzałe, gotowe do zbioru. 

 

Roślina lubi wzmacnianie nawozem dla truskawek, pamiętaj, aby zachować okres karencji. W okresie owocowania, jeśli dochodzi do okresów suszy, zastosujmy dodatkowe podlewanie naszych roślin, inaczej owoców będzie mało i będą one suche. Jeśli mamy sadzonki niepowtarzające owocowania to na jesień należy je skrócić do około 7 cm, zmniejszy to ryzyko chorób jak i szkodników na roślinie. 

 

Wartości odżywcze owocu

 

Truskawki to takie owoce, które nie są zbyt kaloryczne, ale za to wyróżniają się dużą wartością składników odżywczych. Szacuje się, że filiżanka truskawek zawiera około 3 g błonnika. Ponadto 100 gramów owocu to około 32 kcal.

 

Truskawki zawierają:

•       Antyoksydanty

•       Witaminę: C, PP, E, A także z grupy B

•       Kwas elagowy, kwas fenolowy

•       Flawonoidy

•       Żelazo, magnez, fosfor, mangan, potas

 

Dzięki tym cennym składniom truskawka ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Związki fenolowe obniżają wystąpienie chorób serca, a także zmniejszają poziom złego cholesterolu. Antocyjany rozluźniają naczynia krwionośne i pomagają obniżyć ciśnienie krwi, a także mają działanie przeciwzapalne i przeciwdziałają powstawaniu skrzepów krwionośnych. Co za tym idzie truskawki mogą być wykorzystywane w profilaktyce antyudarowej. Owoce truskawki wykazują działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza, jeśli chodzi o raka przełyku. Regularne spożywanie truskawek, może niwelować ilość przerzutów. Truskawki są istotne również dla pracy mózgu u osób starszych, gdyż spowalniają tempo spadku funkcji poznawczych, czyli starzenia się mózgu. Owoce dobrze wpływają również na nasz wzrok, zapobiegają suchości oczu, a także powstawaniu zwyrodnienia plamki żółtej. Truskawki przyspieszają metabolizm kwasu moczowego i obniżają jego stężenie we krwi, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia dny moczanowej, która naprawdę bywa bolesna i ciężka do wyleczenia.

 

Truskawki są wykorzystywane również w przemyśle kosmetycznym, gdyż zmniejszają przebarwienia na skórze, niwelują trądzik i usuwają martwe komórki skóry. Bardzo często wchodzą w skład kremów, maseczek czy serum, gdyż wyrównują koloryt skóry i wygładzają ją. 

 

Truskawki to dobry wybór dla osób, który walczą z nadwagą. Są niskokaloryczne, obniżają apetyt i wspomagają przemianę materii. Należy również wspomnieć, że truskawki w dużej mierze składają się z wody, więc wspomagają prawidłowe nawodnienie organizmu, gaszą pragnienie.

 

Jeśli tylko masz możliwość zakupu tych smacznych owoców, koniecznie włącz je do diety w okresie letnim. Poniżej propozycja pysznego koktajlu z truskawek!

 

Truskawkowy koktajl

•       Truskawki świeże, umyte

•       Banan

•       Gałązka mięty

•       Opcjonalnie słodzidło miód, cukier, ksylitol

Dwie szklanki truskawek wraz z jednym bananem, słodzidłem i gałązką mięty miksujemy na wysokich obrotach. Taki koktajl będzie idealny na ugaszenie letniego pragnienia. Można go również zamrozić i otrzymamy sorbet owocowy!

 

Autorka: Martyna Cieślińska 

 

 

 Literatura

1.     Oficjalna strona Internetowa – www.medonet.pl

2.     Uprawa truskawek, E. Żurawicz, 2001

3.     Uprawa owoców jagodowych, J. Krulczuk, 2020

4.     Uprawa truskawek- poradnik dla działkowiczów, K. Woroch

5.     Truskawki, praca zbiorowa, 2018

 

 


Obraz congerdesign z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję