seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
07.02.2024 / Dom i ogród
Ekologiczne nawozy cz. II

Ekologiczne nawozy to bardzo ciekawą alternatywą. Warto dbać o faunę i florę w sposób rozważny, ale skuteczny. Ekologiczna uprawa jak i całe nawożenie opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Po to, aby nie dopuszczać do powstania chorób, szkodników czy niedoborów pierwiastków w glebie i roślinie. Ciekawym naturalnym nawozem okazuje się skórka od banana. Ten niepozorny odpad można wykorzystać w niezwykle przydatny sposób.

 

Dla nas skórka od banana jest niejadalna, więc ją wyrzucamy. Jednak okazuje się, że jest ona niezwykle bogata w makro i mikro elementy potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin warzywnych, ozdobnych ogrodowych czy doniczkowych. Jeśli wykorzystamy ją do stworzenia odżywki lub nawozu przyczynimy się do zmniejszenia ilości odpadów, a to jest istotne dla środowiska. 

 

Właściwości i skład skórki od banana

 

Sam banan należy do jednych z najpopularniejszych importowanych owoców w naszym kraju. Skóra banana bogata jest w:

•       Potas

•       Fosfor

•       Wapń

•       Siarkę

•       Kwas krzemowy

•       Żelazo

•       Witaminę: A, C, B

Dzięki tym wszystkim cennym substancją skórka od banana zwiększa plony, wzmacnia rośliny, a nawet polepsza smak niektórych warzyw, zwłaszcza pomidorów, truskawek, dyni. Skórka banana powoduje lepsze wybarwienie liści roślin doniczkowych, a nawet zwiększa ich połysk. Co jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na pięknie wyglądających roślinach domowych. Okazuje się, że znacząco wpływa na rozwój warzyw np.: papryki, ogórka czy bakłażana. Skórka od banana pobudza kwitnienie u roślin, dzięki temu ich wielkość jest bardziej wyrównana. Zwłaszcza widać to u: hortensji czy fuksji. Nawóz z banana można również wykorzystać dla roślin sadowniczych czy innych drzew i krzewów w ogrodzie. On również poprawi ich wzrost i rozwój. 

 

Metody nawożenia skórką od banana

 

Istnieje kilka metod, którymi można wzmacniać rośliny. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny chcemy wzmocnić tym nawozem. Dla roślin doniczkowych sprawdzi się wyciąg, którym podlewamy rośliny, ale już w ogrodzie idealna będzie gnojówka czy nawet klasyczne zakopanie skórek. 

 

Chcąc wykonać nawóz z bananów na początek musimy zjeść te pyszne owoce. Nie da się ukryć należy to najprzyjemniejszej części. Następnie skórki z bananów dobrze jest zdezynfekować. Polecany jest sposób polegający na wymoczeniu przez 5-10 min skórek w wodzie z sodą. Na około 1 litr wody dajemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia będą zmyte ze skórki. 

 

Wyciąg z banana

 

Wyciągi są dość proste i szybkie w wykonaniu. Skórki po dezynfekcji kroimy na drobne kawałki i zalewamy wodą w stosunku 1:1. Całość przykrywamy gazą i odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie warto jest przecedzić mieszaninę, otrzymany wyciąg jest gotowy do zastosowania. Możemy nim podlewać rośliny doniczkowe, a także opryskiwać liście, aby posiadały lepszy połysk. Taki wyciąg okazuje się skuteczny w walce z mszycami. 

 

Nawóz w proszku ze skórek z banana

 

Nawóz w postaci proszku wymaga trochę więcej pracy, jednak można go zdecydowanie dłużej przechowywać. Po oczyszczeniu skórkę z banana, należy wysuszyć na słońcu, kaloryferze lub w piekarniku. Skórki należy suszyć powoli i może to potrwać nawet kilka dni. Następnie trzeba je zmielić w młynku lub moździerzu. Nawóz można wysypać po wierzchniej warstwie gleby czy to roślin doniczkowych czy to tych ogrodowych. 

 

Gnojówka ze skórek z banana

 

Oczywiście ze skórek z banana można wykonać również gnojówkę. Oczyszczone i rozdrobnione kawałki skórek banana zalewamy wodą, tak, aby było jej około 1 cm ponad skórkami. Całość odstawiamy na około 2 tygodnie w ciemne miejsce i codzienne mieszamy. Warto gnojówkę postawić w miejscu odległym od tego, w którym często przebywamy, gdyż wydziela ona jak każda gnojówka charakterystyczny nie do końca przyjemny zapach. Po około dwóch tygodniach gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1: 10 i następnie możemy podlewać nią rośliny. 

Banany to takie owoce, które są u większości z nas w domu. Dlatego warto je zrecyklingować. Myślę, że satysfakcja z takiego zabiegu będzie ogromna a rośliny odwdzięczą nam się pięknym wzrostem. 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Słowa kluczowe: nawóz z banana, właściwości nawozu z banana, na jakie rośliny nawóz z banana

 

Literatura

1.     Kanał na yputube.com – Przepis na ogród

2.     Oficjalna strona Internetowa – www.muratordom.pl

3.     Szczęśliwe rośliny, D.L. Martin, 2023

4.     Tradycyjny ogród ekologiczny tom 1, 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2019

5.     Nawożenie roślin ogrodniczych, J. Nurzyński, 2008

6.     Wyrzucasz skórki z banana? Możesz je wykorzystać na róże sposoby, M. Krajewska – zywieniemedonet.pl

 


Obraz Alexa z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję