seniorzy
Dzisiaj jest, 28 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
10.05.2023 / Dom i ogród
Gatunki roślin doniczkowych bezpiecznych dla zwierząt

Jeśli tylko posiadamy zwierzę w domu to staje się ono członkiem  rodziny. Dbamy o niego pielęgnujemy. Wybierając rośliny ozdobne do pomieszczeń, należy brać pod uwagę  bezpieczeństwo naszych pupili. Niektóre gatunki są silnie trujące, dla zwierząt nie tylko po zjedzeniu, ale nawet po niewinnym polizaniu. Poniżej kilka gatunków, które są piękne, łatwe w uprawie, uniwersalne oraz pasują do każdego wnętrza. No i oczywiście są bezpieczne dla zwierząt.

 

Coś specjalnie dla nich

 

Zwierzęta posiadają różne charaktery, bywają takie, które uwielbiają podgryzać rośliny, nie zdają sobie sprawy, że są to elementy ozdobne naszego wnętrza. Aby uniknąć niszczenia naszych wypielęgnowanych roślin doniczkowych, warto specjalnie dla kotów lub psów zasadzić trawkę, na której będą mogły się wyżyć. Przykładem jest cibora Cyperus zumula inaczej nazywana papirusem, albo jęczmień czy pszenica. Te gatunki idealnie sprawdzą się do podgryzania. Ustawmy je nisko, na wysokości, w jakiej najczęściej przebywają zwierzęta. Pamiętajmy o tym, aby do uprawy takich roślin nie używać chemicznych środków!

 

Kilka polecanych gatunków

 

Fiołek afrykański to idealny przykład gatunku, który możemy dać na prezent osobie, która posiada w domu zwierzęta. Aksamitne, przyjemne w dotyku ciemnozielone liście, pięknie topią się w uroczych kwiatach, które mogą być w kolorze: niebieskim, białym, różowym wszystko zależy od odmiany. Fiołki pięknie prezentują się ustawione po kilka np. na parapecie. Roślina najlepiej czuje się na wschodnim parapecie, dzięki temu zyskuje trochę porannego słońca, ale takiego, które nie uszkodzi liści. Roślina nie lubi przeciągów, ale za to nie straszny jest jej kaloryfer i przesuszanie. Fiołki podlewamy wtedy gdy wierzchnia warstwa jest sucha. Zimą możemy je lekko zraszać. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne z dobrym drenażem. Co około 3 lata okaz należy odmłodzić przez ukorzenienie wierzchołków.

 

Pilea peperomioides, czyli tzw. pieniążek, mimo swojej kosztownej nazwy nie jest drogim okazem, a ponadto polecany jest do domu ze zwierzętami. To gatunek, który przez pewien czas był zapomniany a teraz znów staje się popularny. Główną ozdobą rośliny są liście, okrągłe, które przypominają kształtem monety. Są w kolorze zielonym, błyszczące, umieszczone na długich łodygach. Liście tworzą luźną rozetę.  Lubi miejsca jasne z rozproszonym światłem, podłoże powinno być żyzne, dobrze zdrenowane i umiarkowanie wilgotne. Znosi krótkotrwałe okresy suszy, zdecydowanie gorzej reaguje na zalewanie. Bardzo dobrze znosi wzmacnianie nawozem mineralnym dla roślin zielonych. Nie zapominajmy również o zraszaniu naszych okazów, zwłaszcza podczas wysokich temperatur.

 

Nefrolepis wyniosły, czyli paproć, powraca do łask. Swój szczyt popularności przeżywała w okresie PRL-u, obecnie znów wybierana jest nawet do typowo nowoczesnych wnętrz. Paproć jest rośliną całkowicie bezpieczną dla zwierząt. Posiada piękne, długie, pierzaste liście w kolorze jasnozielonym, które przewieszają się ku dołowi. Roślina pięknie prezentuje się w podwieszanej doniczce. Paproć posiada cechę jonizowania ujemnego powietrza, to bardzo ważne, zwłaszcza w obecnych czasach. Roślina lubi miejsca słoneczne z rozproszonymi promieniami, ale poradzi sobie w półcieniu, a nawet w cieniu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość lekkie, lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego powinna być stawiana z dala od sztucznego ogrzewania. Lubi wzmacnianie nawozem. Regularnie usuwajmy z kępy, starsze, suche liście.

 

Areka to gatunek polecany dla fanów palm. Jest to roślina tropikalna, która uprawiana jest jako roślina doniczkowa również w naszym kraju. Liście wyrastają na długich łodygach są, duże, pierzaste w kolorze soczysto-zielonym. Z czasem łukowato się wyginają, okazy doniczkowe mogą osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Co za tym idzie roślina potrzebuje sporo wolnej przestrzeni do prawidłowego wzrostu. Ma dość bujny system korzeniowy, więc zapewnimy jej dużą donicę. Najlepiej czuje się w miejscu ciepłym z rozproszonym światłem, może również rosnąć w półcieniu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, a także stale wilgotne. Z racji tego, że areka jest palmą, bardzo dobrze działa na nią zraszanie liści jak i podłoża. Jest to gatunek, który oczyszcza powietrze, dlatego zwłaszcza polecany jest do sypialni. Okaz jest bezpieczny dla zwierząt.

 

Inne gatunki bezpieczne dla zwierząt np. kamelia, bananowiec, storczyki, guzmania, pachira, maranta, fittonia, hibiskus.

 

Jeśli marzysz o danej roślinie a masz w domu urwisów lubiących podgryzać rośliny, koniecznie przed zakupem poczytaj o danym gatunku. Pamiętaj, aby przestrzeń domowa była strefą odpoczynku i poczucia bezpieczeństwa również dla zwierząt.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

Literatura

1.              Oficjalna strona Internetowa – www.atlas.roslin.pl

2.              650 roślin pokojowych, A. Throll, 2014

3.              500 roślin doniczkowych, M. Mederska, 2020

4.              Rośliny doniczkowe w mieszkaniu i na balkonie, I. Kijańska, 1954

5.              Kocia dżungla- rośłiny bezpieczne dla kotów, M. Karczewska, 2022

6.              Oficjalna strona Internetowa – www.akademiasmaku.pl

 


Obraz Franz W. z Pixabay 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję