seniorzy
Dzisiaj jest, 5 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
02.11.2023 / Dom i ogród
Imbir lekarski – obowiązkowa roślina na jesień

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Imbir pospolity  Zingiber officinale  jest to roślina, która należy do rodziny imbirowatych. Prawdopodobnie pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Od tysięcy lat wykorzystywany jest jako surowiec zielarski. Obecnie nie można znaleźć go w stanie dzikim. Uprawia się ją w Chinach, Indiach, Brazylii i na Jamajce. Może być również uprawiana w naszym kraju jednak nie jest to prosty gatunek do hodowli. Jednak z powodzeniem może być uprawiany w doniczce i do tego zachęcamy!

 

Roślina w części podziemnej zbudowana jest z kłącza w kolorze żółto-brązowym. Posiada około 1 metrowe pędy, które do złudzenia przypominają pędy trzciny. Wysokie sztywne pędy w kolorze zielonym, liście lancetowate, wydłużone, całobrzegie. Jeśli pojawiają się kwiaty są one żółto-fioletowe z jednym pręcikiem. Roślina rozmnażana jest głównie wegetatywnie.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Roślina najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ciepłym i słonecznym. Pamiętaj, aby promienie były chociaż rozproszone przez firankę, dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia liści. Z racji swojego tropikalnego pochodzenia roślina ma konkretne wymagania, do których warto jest dążyć. Gleba powinna lekka i dość żyzna. Mix uniwersalnego podłoża z piaskiem i perlitem najlepiej się sprawdzi. Pamiętaj, że każde kłącze potrzebuje wokół siebie około 20 cm, co za tym idzie wybieraj do sadzeniu imbiru dość duże, ale płytkie doniczki. Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, ale w domowych warunkach nie lubi zraszania. Zdecydowanie lepiej podnosić wilgotność przed umieszczeniem w podstawce wody lub zastosowanie nawilżacza powietrza.

 

Sadzenie imbiru w domu

 

Imbir z racji swojego długie okresu wegetacji powinien być sadzony już w lutym lub marcu. Okazuje się, że kiełkuje on nawet do 8 tygodni. Korzeń imbiru jaki wybierzemy do sadzenia najlepiej, aby pochodzi z plantacji ekologicznej. Te zakupione w zwykłym markecie bywają zabezpieczane substancjami hamującymi wzrost. Okaz do sadzenia powinien być zdrowy  i jędrny. Przed posadzenie korzeń warto jest moczyć przez 1-2 dni w wodzie. Wówczas przyspieszy to etap kiełkowania. Kłącza imbiru można podzielić na mniejsze, gdy mamy gotowe sadzonki umieszczamy je w podłożu na około 1cm. Lekko przygniatamy i podlewamy obficie wodą. Doniczkę można przykryć folią z dziurkami, aby podnieść wilgotność powietrza. Pamiętaj, że imbir nie lubi ani przesuszenia, ani zbytniego zalewania. Zapewnijmy naszej sadzone odpowiedni drenaż to wiele ułatwi!

 

Pamiętaj, że imbir to raczej wolno rosnący okaz. Bywa kapryśny, dlatego można wzmocnić go nawozem w płynie do warzyw i owoców to może w znaczący sposób pomóc w plonowaniu.

 

Właściwości zdrowotne

 

Jeśli chodzi o imbir lekarski, surowcem lekarskim w tej roślinie jest korzeń. Jest on bogaty w witaminę: C, K, A, B1, B2, kwas foliowy, olejki eteryczne, białko, tłuszcz i błonnik. Dzięki temu imbir ma działanie rozgrzewające, przeciwbakteryjne przeciwwirusowe. Jest to roślina, która zmniejsza obrywy grypy i przeziębienia. Korzeń wpływa wykrztuśnie na organizm, a także przeciwgorączkowo. Jest bogaty w antyoksydanty, które działają odmładzająco i odtruwająco. Ponadto zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, minimalizuje bóle menstruacyjne, pomaga przy zakrzepach żył, bólach stawów nawet uznawany jest za afrodyzjak. Imbir to bardzo popularna azjatycka przyprawa, która od pewnego czasu jest popularna w naszym kraju. Sproszkowany korzeń imbiru dodawany jest  do mięs, zup czy koktajlów. Nie da się ukryć, że pozytywnie wpływa na układ trawienny, przyspiesza trawienie i bywa pomocny osobą, które walczą ze zbędnymi kilogramami.

 

Korzeń imbiru w formie surowej jest lekko gorzki i palący. Posiada bardzo dużą ilość olejków, które powodują, że roślina może smakować trochę jak mydło, perfumy. W postaci suszonej jest również dość ostry ale zdecydowanie mniej aromatyczny. Mimo to często wykorzystuje się go w tej postaci do sosów, zup, naparów.

Przepis na syrop z imbiru

 

Aby przygotować syrop imbirowy potrzebujemy:

·       2 cytryny

·       Miód

·       Korzeń imbiru

Cytryny sparzmy i dokładnie myjemy, kroimy na cienkie plastry. Korzeń imbiru obieramy ze skóry i ucieramy na tarce. Do wyparzone słoika wlewamy około 3-5 łyżek miodu, następnie plastry cytryny i imbir. Przekładamy całość aż do pełnego słoika. Na około 24 godziny słoik powinien być umieszczony w lodówce. Po tym czasie syrop jest gotowy spożycia.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

Literatura

1.     Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z, E. Heindbohmer, 2016

2.     Medycyna holistyczna. Odzyskaj zdrowie, energię i blask, S. Stacie, 2022

3.     Imbir lekarski- roślina przyprawowa i lecznicza, W. Jaroniewski, nr: 35, 1993

4.     Imbir lekarski – surowiec o właściwościach terapeutycznych, J. Antoniewicz, K. Jakubczyk, K. Janda, nr: 27, 2021

5.     Imbir lekarski, K. Bonenberg, Zioła a zdrowie, Aura, nr: 22, 1998

6.     Oficjalna strona Internetowa – www.swiat.kwiatow.pl

Słowa kluczowe: imbir działanie, imbir jak sadzić, czy imbir można sadzić w doniczce, syrop z imbiru

 


Obraz Ilo z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję