seniorzy
Dzisiaj jest, 30 maja 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
26.04.2023 / Dom i ogród
Jak stworzyć idealne podłoże, czyli ‘bigos’ dla roślin doniczkowych?

Ziemia jest niezwykle istotna przy uprawie roślin. Zapewnia dostarczanie roślinom makro i mikroelementów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Właściwa struktura powoduje szybkie i efektowne nawadnianie rośliny.

 

W momencie zakupu roślin doniczkowych przeważnie są umieszczane w tzw. podłożu przemysłowym, które jak najszybciej należy usunąć i przenieść roślinę do podłoża ogrodniczego.

 

Istnieją gatunki roślin, które wymagają specjalnego podłoża. Przykładem są kaktusy, które lubią przepuszczalne i lekkie podłoże. W ich wypadku ilość torfu nie ma takiego znaczenia jak lekkość gleby. Storczyki najlepiej czują się w podłożu z dodatkiem kory czy włókien kokosowych. Innym przykładem jest kroton, azalia czy poinsecja, one wymagają kwaśnego podłoża. Palmy i juki lubią w swoim podłożu torf wysoki. Jeśli zakupiliśmy dany gatunek warto poczytać o nim kilka informacji jeśli chodzi o uprawę, to na pewno zapewni nam sukces.

 

Na rynku jest szereg gatunków, które z powodzeniem mogą być uprawiane w tzw. bigosie. Mowa tutaj np. o: sansewierii, monsterze, skrzydłokwiecie, fikusie, syngonium, alokazij, a także pnączy.

 

Mieszankę podłoża nazywa się potocznie bigosem. Posiada ona kilka cennych komponentów, dzięki którym nasze rośliny będą dobrze się czuły. Można delikatnie ją modyfikować pod konkretne wymagania roślin jednak poniżej podamy skład najbardziej popularny i przydatny dla roślin, które nie są ciężkie w uprawie, przeważnie z rodziny obrazkowatych.

 

W skład bigosu wchodzi:

 

•               Ziemia kompostowa, czyli mieszanka torfu wysokiego, torfu niskiego z dodatkiem mikro i makroelementów. Bywa, że ziemia kompostowa posiada śladowe ilości perlitu, piasku, wszystko zależy od danego producenta. Klasyczne podłoże, ziemi z marketu do bigosu będzie odpowiednie. Dzięki niemu rośliny mogą korzystać z pierwiastków, witamin, które odpowiadają za plonowanie, wzrost i wybarwienie roślin. To niezwykle istotne gdyż niedobór już jednego pierwiastka może powodować np. plamy na liściach. Ziemia kompostowa powinna stanowić około 30 % całego bigosu.

 

•               Perlit, czyli skała pochodzenia wulkanicznego. Nazywana też szkłem wulkanicznym. Ma  postać drobnych kuleczek. Dzięki niemu korzenie roślin mają możliwość lepszej cyrkulacji powietrza. Prawidłowe przewietrzanie bryły korzeniowej, zapewni jej dobry stan. Ponadto perlit rozluźnia podłoże i je spulchnia. Rośliny  w podłożu z dodatkiem perlitu lepiej wytrzymują suszę, gdyż ma on zdolność magazynowania wody.  Jest to materiał nieorganiczny czyli nie ulega rozkładowi. W mieszance bigosu powinno być około 20 % perlitu.

 

•               Czipsy kokosowe są to zrębki łupin orzecha kokosowego z dodatkiem włókien kokosa. Dzięki niemu ziemia robi się mniej zbita i zdecydowanie bardziej porowata. To wpływa na jakość korzeni. Kolejny substrat nierozkładalny i sterylny. W mieszance bigosu powinno być go około 10-20 %. 

 

•               Keramzyt jest to kruszywo budowlane, wypalane z gliny. Ma on wygląd owalnych granulek. Posiada on zdolność izolacji termicznej i akustycznej. Jest odporny na mróz, a także działanie grzybów, pleśni i gryzoni. Zwiększa on drenaż podłoża i spulchnia. Może być wykorzystywany pojedynczo  jako materiał ściółkowy. W składzie całego bigosu keramzyt stanowi około 20 %.

 

•               Węgiel aktywny jest węglem pierwiastkowym, który może zawierać również w swoim składzie popiół oraz krzemionkę. Poprawia on jakość całego podłoża, filtruje go oraz działa grzybobójczo. Nie zawsze trzeba go dodawać. Jednak jest zalecany, zwłaszcza w uprawie roślin ,które bywają atakowane przez bakterie i grzyby. Dzięki niemu możemy uniknąć wielu schorzeń. Ilość to około 10% całości podłoża.

 

•               Piasek kwarcowy płukany, to bardzo dobry komponent bigosu. Stosowany jest w celu zatrzymania wody i napowietrzenia korzeni. Można go wykorzystać również pojedynczo w terenach trawiastych do wyrównania gruntu czy ochronie trawy podczas intensywnego wzrostu. W składzie bigosu powinno się go znajdować około 10 % całości podłoża.

 

Powyższe komponenty bigosu są przykładowymi, można je delikatnie modyfikować np. dodać jeszcze korę sosnową czy mech torfowiec. Przygotowanie samodzielne podłoża na pewno jest niezwykle satysfakcjonujące. Dokładnie znamy jego skład i możemy ewentualnie sterować nim jeśli mamy takie rośliny, które tego wymagają. Na rynku obecnie są dostępne gotowe mieszanki bigosu, które można zakupić dla tych, którzy wolą wersje przyspieszoną.

 

Aut.: Martyna Cieślińska

 

Literatura

1.              Kanał na yputube.com- Jak fajnie mieć ogródek

2.              Pielęgnacja roślin pokojowych, M. Mazik, 2022

3.              500 roślin doniczkowych, M. Mederska, 2020

4.              Pielęgnacja roślin pokojowych, D. Longman, 1992

5.              Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, G. Ładanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, 2010

6.              Oficjalna strona Internetowa – www.allegro.pl

 

 

 


Obraz congerdesign z Pixabay 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję