seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
04.10.2023 / Dom i ogród
Kocanka ogrodowa – roślina, która pozwoli nam na zasuszenie lata

W świecie roślin ogrodowych znajdziemy kilka ciekawych gatunków, które idealnie sprawdzają się na suche bukiety. Możemy je ścinać i suszyć w wazonach tym samym zatrzymując trochę upływający czas letni. Przykładem takiej rośliny jest kocanka ogrodowa,. Gatunek niezwykle wdzięczny i piękny. Po ścięciu kwiaty tej rośliny, długo utrzymują kolor, co więcej gdy już całkowicie je zasuszymy kolor tylko nieznacznie blaknie. Inaczej nazywana jest nieśmiertelnikiem. Wynika to z tego, że roślina jest w stanie wytrzymać ekstremalne warunki.

 

Wygląd zewnętrzny

 

Kocanka ogrodowa jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Zaliczana jest do roślin jednorocznych, dlatego warto jest, co roku zbierać nasiona kocanki, aby móc ją wysiać ponownie za rok. Roślina pochodzi z Australii, ale obecnie jest rozpowszechniona w wielu krajach w tym również w Polsce. Posiada zwarty i wzniesiony pokój, może osiągnąć od 60 do 100 cm wysokości pędów. Roślina zaopatrzona jest w małe zielone liście o kształcie lancetowatym. Sama łodyga jest pusta w środku. Od lipca aż do października roślina wydaje urocze kwiaty o kształcie koszyczków. Kwiaty zbudowane ze sztywnej okrywy kwiatu i różnokolorowych łusek w zależności o odmiany mogą być żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe. Łuski pod wpływem wilgoci wyginają się do wewnątrz okrywając kwiatostan.

 

Uprawa i pielęgnacja

Kocanka jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Warto ją posadzić na rabacie, jeśli mamy do czynienia z trudnymi warunkami glebowo-powietrznymi. Najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i słonecznym, ale poradzi sobie również w półcieniu. Ważne, aby kocanka rosła w miejscu z dala od przeciągów. Najlepiej, aby podłoże było żyzne i przepuszczalne. Warto do gleby pod kocanki dodać trochę piasku to w dużej mierze rozwiąże problem zwartego podłoża. Roślina lubi wysoką wilgotność podłoża, dlatego warto ją regularnie podlewać zwłaszcza w okresach długotrwałej suszy. Jednak starajmy się nie dopuszczać do zalania, gdyż prowadzi często do wystąpienia chorób grzybowych. Bardzo dobrze wpływa na nią wzmacnianie podłoża kompostem, co za tym idzie może dojść do lekkiego zakwaszenia gleby, co również lubi kocanka. Z racji tego, że w uprawie kocanek zależy nam przede wszystkim na pięknych barwnych kwiatach warto rabatę z nią wzmacniać, co około 2-3 tygodnie nawozem mineralnym dla roślin kwitnących rabatowych.  Aby roślina lepiej się krzewiła można, co jakiś czas usuwać pęd główny. Można ją łatwo rozmnażać z nasion od marca do inspektu lub od mają wprost do gruntu. Dość szybko się przyjmuje i wypuszcza liście pierwotne.

 

Zastosowanie

 

Roślina ze względu na swoje walory ozdobne jest idealnym uzupełnieniem rabaty jednorocznej czy też wieloletniej. Bardzo dobrze prezentuje się pośród: astrów, nagietków, aksamitek czy jeżówek. Roślina może być sadzona nie tylko w gruncie, ale sprawdzi się także w pojemnikach np. na balkonie lub tarasie. Może być dobrym tłem dla niższych roślin. Kocanka ogrodowa wykorzystywana jest do suchych bukietów. Sprawdza się w kompozycjach florystycznych jak i np. wplatana jest w dożynkowe wieńce. Kwiaty ścinamy od sierpnia do września najlepiej popołudniu. Możemy je suszyć metodą do dołu w przewiewnym miejscu. Roślina może być również wykorzystywana do kompozycji na stole do wazonu, aby kolor kwiatów nie bladł można spryskać lakierem do włosów to utrwala kolor.

 

Ciekawe odmiany

 

Golden Yellow – odmiana o pomarańczowo-żółtych kwiatach, jaskrawy kolor zwraca uwagę na rabatę

 

Salomon Rose- odmiana o kwiatach w kolorze łososiowym. Ma ona zdolność silnego krzewienia się, dzięki temu będzie idealna na obwódki rabat czy wzdłuż ścieżki.

 

Monster Rose – odmiana bardzo wysoka osiągająca nawet do 120 cm wysokości, silnie się rozgałęzia. Posiada duże kwiaty w kolorze różowym

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

Literatura

1.              Wielka księga kwiatów, J. Brookes, 1994

2.              Nieśmiertelne kocanki, M. Śmigielska, Działkowiec, nr: 8, 2010

3.              Rośliny rabatowe- niekoniecznie sezonowe, M. Podymniak, Hasło Ogrodnicze, nr: 2, 2006

4.              Kocanki ogrodowe, Z. Pindel, Hasło Ogrodnicze, nr: 8, 1998

5.              Nowe kocanki ogrodowe, M. Czekalski, Kwiaty, nr: 4, 1993

6.              Kocanki ogrodowe do pojemników i na rabaty, J. Nowak, Rośliny Ozdobne, nr: 6, 2017

7.              Oficjalna strona Internetowa –www.swiatkwiatow.pl

 

Słowa kluczowe: kocanka ogrodowa, suchatka, uprawa kocanki, kocanka na suche bukiety, odmiany kocanki ogrodowej

 

 


Obraz Luca z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję