Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.
Wiosna to czas, kiedy pojawiają się pośród naszego krajobrazu piękne żółte kwiaty forsycji. Nie da się ukryć, że w tym okresie łakniemy takich widoków i interesujących kolorów. Forsycja pośrednia to krzew, który jest łatwy w uprawie i warto posadzić go w ogrodzie, gdyż posiada nie tylko walory ozdobne.
Pochodzenie i wygląd zewnętrzny
Forsycja pośrednia pochodzi z Niemiec. Tam pierwszy raz została wyhodowana w 1885 roku, jest mieszańcem dwóch gatunków forsycji zwisłej i Forsythia viridissima. Jest to dość gęsty, i szeroko rozrastający się krzew liściasty. Średnio może osiągnąć do 3 m wysokości. Liście w kolorze ciemnozielonym o kształcie eliptyczny, lekko łukowato wygięte. Górna część liści piłkowana. Pierwsze na roślinie pojawiają się kwiaty w lutym, marcu lub kwietniu. Mają one żółty kolor, lejkowate, gęsto obsypują pędy wieloletnie na krótkich szypułkach. Owocem jest dość mała torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona.
Uprawa i pielęgnacja
Forsycja pośrednia jest rośliną, która polecana jest nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą roślin. Lubi miejsca półcieniste, słoneczne, podłoże żyzne. Jednak tak naprawdę poradzi sobie w każdych warunkach. Za duży plus uznaje się jej całkowita mrozoodporność, co w naszym kraju nie jest bardzo ważne, gdyż przymrozki występują u nas nawet w maju. Nie lubi zalewania jak i dużej suszy, idealnie sprawdzi się umiarkowana wilgotność podłoża. Zaleca się sadzić krzewy forsycji w lutym, przed rozwojem kwiatów lub dopiero późnym latem. Bardzo dobrze znosi nawożenie od wiosny do lata. Bardzo często sadzi się ją w miejscu wyściółkowanym korą sosnową, która zatrzymuje wilgoć w podłożu. Obowiązkowym zabiegiem w uprawie forsycji pośredniej jest cięcie, coroczne pędów. Pierwsze cięcie, wykonajmy zaraz po posadzeniu w celu usunięcia, pędów uszkodzonych, uschniętych, krzyżujących się. Kolejne po roku od posadzenia. Dokonujmy tego zaraz po wiosennym kwitnieniu, dzięki temu pobudzamy roślinę do tego, aby lepiej się krzewiła. Średnio pędy skracamy o 1/3 długości, a te wybijające się nawet o 2/3. Pamiętaj, aby nie przesadzić, lepiej przyciąć ją za mało niż za dużo. Zbyt krótkie przycięcie pędów może doprowadzić do wytwarzania przyrostów, na których nie będą rozwijały się kwiaty. Pamiętaj, aby co roku usuwać pędy chore, suche, krzyżujące się lub nadmiernie łukowato wygięte. Chodzi o to, aby roślina tworzyła zgrabny, zwarty pokrój a pędy miały swobody wzrost. Forsycja idealnie sprawdza się na żywopłoty a ich cięcie i utrzymanie w ryzach jest niezwykle istotne dla estetyki ogrodu czy zieleńca.
Ciekawe odmiany forsycji pośredniej
Golden Times - to odmiana, która osiąga do 2m wysokości. Kwiaty żółte, dość rzadko rozmieszczone na pędach dwuletnich. Roślina posiada ciekawe liście. Są one intensywnie zielone z żółtym obrzeżeniem. Odmiana zalecana jest do miejsc półcienistych, gdyż może ulegać uszkodzeniom słonecznym.
Mikador- odmiana polecana do małych ogrodów, osiąga do 100 cm wysokości. Roślina bardzo długo kwietnie, a kwiatów na pędach jest bardzo dużo w kolorze intensywnie żółtym.
Lililiane – forsycja, która posiada strzelisty, szpiczasty pokrój. Przeważnie dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty również są wydłużone w kolorze cytrynowej żółci. Polecana do sadzenia w grupie
Minigold- to kolejna mała odmiana forsycji. Dorasta do 100 -150 cm. Sprawdzi się na małe żywopłoty, na jesień liście tej rośliny uroczo przebarwiają się na kolor złoty.
Zastosowanie
Forsycja pośrednia to krzew ozdobny, który często wykorzystywany jest w prywatnych ogrodach, ale również w miejskich parkach czy pośród zieleni osiedlowej. Sprawdzi się jako soliter, czyli pojedynczy krzew na tle np. trawnika jak i sadzony w grupie. Z powodzeniem można wykorzystać go na żywopłoty lub wysokie obwódki, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie. Z racji tego, że kwiaty forsycji posiadają intensywny kolor, ta roślina rzuca się w oczy i warto ją eksponować. Pędy z kwiatami można zastosować do wazonu gdyż długo utrzymują świeżość. Kwiaty forsycji mają również działanie lecznicze. Są one bogate w: rutynę, kwercetynę, flawonoidy, saponiny, antocyjany, ligniny. Co za tym idzie forsycja wspomaga działanie witaminy C w organizmie. Uodparnia, działa wykrztuśnie i rozkurczowo, lekko wycisza ciało. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi alergie, zwłaszcza skórne. Niweluje wysoki poziomu cukru we krwi i działa pozytywnie na pracę wątroby i całego układu pokarmowego. Jeśli mamy dostęp do ekologicznie uprawianego krzewu forsycji warto zbierać i suszyć jej kwiaty. Herbatka z kwiatów forsycji będzie idealna, jako dodatek do letnich lemoniad czy zimowych naparów.
Autorka: MArtyna Cieślińska
Słowa kluczowe: forsycja pośrednia pochodzenie, uprawa, zastosowanie, forsycja pośrednia odmiany, forsycja, kiedy kwitnie?
Literatura
1. Wielki atlas drzew i krzewów, J, Mayer, 2007
2. Krzewy i drzewa ozdobne, M. Mynett, M. Tomżyńska, 1999
3. Oficjalna strona Internetowa –www.swiat.kwiatow.pl
4. Krzewy i drzewa ozdone. Poradnik praktyczny, M. Mazik, 2024
5. Forsycja – złoty krzew, E. Kwiatkowska, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szpietowie, nr: 3, 2010
6. Forsycja, P. Latocha, Działkowiec, nr: 4, 2011
7. Całe w kwiatach, P. Banszczak, nr: 3, 2010
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay