seniorzy
Dzisiaj jest, 28 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
18.10.2023 / Dom i ogród
Naturalne metody na choroby roślin cz. I

Decydując się na stosowanie naturalnych metod ochrony roślin przed chorobami to bardzo dobry krok w kierunku ekologicznego i zdrowego ogrodnictwa.  Dzięki takiej metodzie można lepiej poznać schemat działania chorób i zdecydowanie więcej się o nich dowiedzieć. Nie da się ukryć, że ogrodnictwo to cały czas nauka.  Chorób roślin ogrodniczych jest bardzo dużo dzielimy je na: grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Uprawiając rośliny ogrodowe jak i doniczkowe powinniśmy kontrolować ich wygląd i dokonywać regularnej lustracji. Wykrycie we wczesnej fazie danej choroby daje nam dużą możliwość zwalczenia jej całkowicie. W dzisiejszym temacie poruszymy wykorzystanie innych roślin do zwalczania chorób i szkodników.

 

 

Czosnek to roślina, która jest stosowana do zwalczania szkodników, ale również chorób. Zarówno czosnek niedźwiedzi jak i czosnek zwykły to niezwykle cenne zioła. W jego skład wchodzi wiele substancji, które mogą pomóc nam w zwalczaniu chorób roślin. Mowa tutaj np. o allicynie, która powodują hamowanie wzrostu i rozwoju mikroorganizmów grzybowych jak i bakteryjnych powodujących choroby. Czosnek pomoże nam zwalczyć: mączniaka prawdziwego, rdzę, plamistość liści, a także szarą pleśń. 

 

Aby przygotować wywar z czosnku potrzebujemy około 200 ząbków czosnku, które obieramy i miażdżymy, następnie zalewamy całość wodą około 10 litrów. Mieszaninę odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na około 2-4 dni po tym czasie ciecz należy przecedzić. Roztwór jest gotowy do oprysku bez rozcieńczenia, pamiętaj, aby zużyć go w przeciągu tygodnia. 

 

 

Zagłębiając się w tematykę, roślin, które warto wykorzystać w ochronie przed chorobami należy wspomnieć o wrotyczu pospolitym. Ta piękna roślina ma nie tylko działanie lecznicze, ale można ją również wykorzystać w ochronie roślin przed chorobami. Opryski wrotyczem mogą uchronić rośliny przed wystąpieniem na nich mączniaka prawdziwego jak i rdzy. Warto wykonywać je prewencyjnie. Jego wpływ na choroby roślin zawdzięczamy olejkom eterycznym, flawonoidom, a także związkowi o nazwie tujon. Uznawany jest on za trujący, jednak w odpowiedniej ilości, może wspomóc w walce z chorobami roślin. 

 

Jeśli chodzi o wrotycz do zwalczania chorób najlepiej sprawdza się wywar. Aby go wykonać potrzebujemy około 500g rozdrobnionego ziela lub 75 g suszonego wrotyczu. Zalewamy całość 10 litrami wody i pozostawiamy do moczenia przez 24 godziny. Po tym czasie mieszaninę należy gotować przez 20 min. Po wystygnięciu warto ją przecedzić. Taki wywar powinien być rozcieńczony z wodą w proporcji 1:5. Najlepiej wywar aplikować przez oprysk na ziemię jak i liście, pąki, kwiaty. Jest on zdatny do użycia przez około 3 miesiące, jeśli dokonamy pasteryzacji gorącego wywaru w słoikach. To bardzo dobra metoda, jeśli chcemy wprowadzić do naszego ogrodu ekologiczne metody uprawy jak i ochrony przed chorobami. 

 

 

Pokrzywa zwyczajna to jedna z najpopularniejszych roślin występujących praktycznie wszędzie. Porasta ogrody, lasy, łąki, pola, a także nieużytki. Ma szerokie zielarskie zastosowanie. Gnojówka z pokrzywy to idealny nawóz dla roślin oraz idealny środek do zwalczania chorób grzybowych takich jak szara pleśń  i mączniak prawdziwy. Pamiętajmy o tym, że odżywione rośliny, które rosną w żyznej glebie są zdecydowanie mniej podatne na wszelkie choroby. Dlatego zadbanie o nawożenie podłoża jest niezwykle istotne. Ekologiczna gnojówka z pokrzywy jest bardzo łatwa w przygotowaniu no i nie da się ukryć, że nie naciąga nas na zbędne koszty.

 

Do wykonania gnojówki z pokrzywy zwyczajnej potrzebujemy około 1 kilograma, zdrowych liści pokrzywy. Najlepiej sprawdzą się młode liście, jeszcze przed kwitnieniem, wtedy są najbogatsze w substancje odżywcze. Liście zalewamy 10 litrami wody. Pamiętaj, aby pojemnik, w którym będziemy przygotowywać gnojówkę był plastikowy. Taką mieszaninę powinniśmy pozostawić na około 2-3 tygodnie w ciepłym i słonecznym miejscu. Jeśli nasza gnojówka będzie stała w miejscu zbyt chłodnym będzie potrzebowała więcej czasu na fermentację. Aby nasza gnojówka się udała powinniśmy ją codziennie mieszać. Właściwy sposób fermentacji poznamy po pienieniu się wody, a także dzięki intensywnemu charakterystycznemu zapachowi.  Gnojówka, będzie gotowa, gdy zmieni kolor na zielony i przestanie się pienić. Przed stosowaniem jej na rośliny należy ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Jeśli tego nie dokonamy może dojść do poparzenia roślin. Gnojówkę powinno się aplikować do podłoża przez podlewanie. 

 

Wykorzystanie roślin w ochronie przed chorobami roślin to bardzo dobry pomysł. Taki środek możemy sobie wykonać sami, mamy całkowitą pewność, co w danych opryskach się znajduje. Jest to bardzo dobra metoda, aby poznać mechanizm ochrony roślin. 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Literatura

1.     Oficjalna strona Internetowa – www.modr.pl

2.     300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2019

3.     250 ekopreparatów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2020

4.     Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych, G. Meudec, J.Y. Prat, D. Retournard, 2012

5.     Oficjalna strona Internetowa – www.swiatkwiatow.pl

Słowa kluczowe: ekologiczne zwalczanie chorób, jakie zioło na rdze, mączniaka, szara pleśń, gnajówka z pokrzywy jak zrobić? 

 

 

 

 


obraz wiodący:  rihaij z Pixabay

ilustracje: zuzyusa z Pixabay

                          Wolfgang Eckert z Pixabay

                          Ben Kerckx z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję