seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
08.11.2023 / Dom i ogród
Naturalne metody na choroby roślin cz. II

Skupiając się na naturalnych metodach walki z chorobami roślin warto brać pod uwagę produkty domowe, które mamy u siebie w mieszkaniu. Z wielu produktów codziennego użytku, które wykorzystuje się np. w kuchni można wykonać ciekawe i skuteczne preparaty na choroby roślin. Pamiętaj, aby do takich samodzielnie robionych środków wykorzystywać tylko czyste półprodukty, niewzmacniane dodatkowo np. kolorem czy zapachem. Pamiętaj, że naturalna metoda ochrony roślin, opiera się na tym, aby nie zanieczyszczać środowiska zbędnymi substancjami. 

 

Soda oczyszczona

 

Soda oczyszczona jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosodu kwasu węglowego i wody. Dostępny jest praktycznie w każdym sklepie spożywczym w postaci białego proszku. Soda oczyszczona to produkt, który wykorzystywany jest w gastronomii (dodatek do ciast), jednak można ją wykorzystać do czyszczenia bardzo brudnych miejsc, przetykania rur czy wywabiania plam. Soda oczyszczona ma właściwości rozmiękczające wodę, reguluje pH żywności, ma właściwości spulchniające i pieniące. Ten związek chemiczny ma dużą zdolność pochłaniania brzydkich zapachów. Soda to produkt, z którego można wykonać oprysk, pomagający w walce z chorobami takimi jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistość liści czy rdza. Pamiętaj, że soda jest lekko żrąca, jest zasadą, więc działa neutralizująco na kwasową glebę. Nie wolno sody oczyszczonej używać bezpośrednio na rośliny w stanie nierozcieńczonym, gdyż możemy uszkodzić blaszki liściowe.

 

Aby wykonać oprysk z sody oczyszczonej potrzebujemy: na około 1litr wody wsypać 1 łyżkę stołową sody. Taki oprysk powinien być wykonywana zaraz po stworzeniu mieszaniny na liście, pąki, pęd, korzenie.  Oprysk najlepiej powtarzać, co 2 tygodnie, jeśli opryskujemy rośliny, wewnątrz, jeśli poddajemy opryskowi te okazy zewnętrzne wtedy częściej.  

 

Ocet

 

Również ciekawym produktem w naturalnej ochronie przed chorobami jest ocet. To kolejny produkt, który może kojarzyć się z gastronomią. Ocet jest to wodny roztwór kwasu octowego o bardzo konkretnym, charakterystycznym, ostrym zapachu i smaku. Powstaje on przez fermentację octową alkoholu. Wykorzystywany jest w gastronomii, jako substancja zakwaszająca potrawy. Jednak bardzo dobrze również czyści kamień ze zlewu czy baterii, przeczyszcza rury, a także można wykorzystać go do naturalnego oprysku na choroby roślin. W przeciwieństwie do sody oczyszczonej, ocet zakwasza glebę, gdyż jest kwasem. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli tych oprysków wykonujemy kilka w ciągu całego okresu wegetacji. Ocet pomocny jest w walce z chorobami grzybowymi: mączniakami, rdzą jak i szarą pleśnią. Najlepiej do oprysku wykorzystać ocen winny lub jabłkowy. Potrzebujemy około 100 ml octu na 1 litr wody. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do opryskiwacza zamgławiającego lub do butelki z takim dozownikiem. Opryskujemy liście, pędy, kwiaty. Taki zabieg warto wykonywać również profilaktycznie gdy oznak chorób nie ma  jeszcze na roślinach.  

 

Cynamon

 

Cynamon bywa zbawienny nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Tą egzotyczną przyprawę można wykorzystać w naturalnej walce z chorobami roślin. Cynamon jest sproszkowany lub w kawałku, jako część kory cynamonowca. Posiada rdzawo-brązowy kolor i ma słodko-korzenny, lekko piekący smak. Jest to przyprawa, którą wykorzystuje się zarówno w kuchni do ciast jak i do wielu dań słonych. W jego skład wchodzą polifenole, diterpeny, kumaryny czy beta-karoten. Nie brakuje również witamin czy pierwiastków takich jak: magnez, potas, wapń, fosfor. Wszystko to powoduje, że cynamon posiada silne antyoksydacyjne właściwości a także zwalcza choroby grzybowe i odstrasza szkodniki, komary, a nawet jego zapachu nie lubią koty. 

 

Aby wykonać oprysk z cynamonu potrzebujemy: około 3-4 małe łyżeczki sproszkowanego cynamonu, które wsypujemy do około 1 litra wody.. Taką mieszaninę pozostawiamy na całą noc. Następnie po tym czasie przecedzamy i możemy opryskiwać nasze rośliny. Taki oprysk sprawdzi się profilaktycznie, a także, gdy choroby już występują. Okazuje się, że taka mieszanina jest również pomocna w likwidacji pleśni, która lubi pojawiać się na ziemi w doniczkach. 

 

W naturalnej ochronie przed chorobami, bardzo istotna jest regularność wykonywanych zabiegów jak i profilaktyka. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Słowa kluczowe: ocet na rośliny, oprysk z sody oczyszczonej, cynamon na choroby grzybowe, naturalne metody walki z chorobami roślin, choroby roślin

Literatura

1.     300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2019

2.     250 ekopreparatów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2020

3.     Choroby i szkodniki roślin pokojowych, G. Stelzel, 1993

4.     Domowe sposoby ochrony roślin pokojowych, T. Dudek, Wieś Małopolska. Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, nr: 6, 2000

5.     Oficjalna strona Internetowa – www.atlas.roslin.pl

 

 


Obraz Silvia z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję