seniorzy
Dzisiaj jest, 29 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
13.09.2023 / Dom i ogród
Naturalne metody na szkodniki cz. II

Nie ma roku w ogrodzie, aby nie spotkać szkodników roślin uprawnych czy ozdobnych. Bywają one bardzo szybkie i przebiegłe, dziesiątkują plantacje i nasza ciężka praca idzie na marne. Wiele domowych, nachlanych produktów można wykorzystać w walce ze szkodnikami, dziś zaprezentujemy kolejną część, która mamy nadzieję przyda się w celu unicestwienia tych "małych bestii'.

 

•                Skrzyp polny może wydawać się uciążliwym chwastem, jednak nic bardziej mylnego. Rzeczywiście jest to roślina, która szybko się rozrasta, bywa inwazyjna, porasta nieużytki, łąki, pola. Jednak mimo to ma wiele cennych właściwości, które warto jest w niej docenić. Wyciąg ze skrzypu polnego to idealny środek, aby wzmocnić roślinę i ochronić ją przed szkodnikami, chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Ta cenna właściwość wynika z dużej zawartości kwasu krzemowego, saponin, karotenoidów, flawonoidów, witamin i kwasów organicznych.  Opryski z wyciągu ze skrzypu polnego uodparniają rośliny na takie szkodniki jak: mszyce, roztocza, przędziorki. Poprawiają wydolność całej uprawy a także jej strukturę. Wychodzi na to, że warto pozostawić go w kilku miejscach w ogrodzie i wykorzystać w dobrym celu.

 

Do oprysku ze skrzypu potrzebujemy około 500-700 gramów ziela skrzypu (części zielone). Taką roślinę płuczemy i siekamy na drobne kawałki. Zanurzamy ją w ilości 1:1 w zimnej wodzie na około dobę. Po około 24 godzinach dochodzi do procesu fermentacji. Taką mieszaninę musimy około 20 min gotować, następnie całość przecedzamy i odstawiamy do wystygnięcia.

 

•                Szałwia lekarska to roślina, która jest ziołem. Ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób, pełni funkcję ozdobną , można wykorzystać ją w gastronomii, a także odstrasza szkodniki. Wspomnianą roślinę warto posadzić w ogrodzie lub w balkonowych skrzynkach. Jest łatwa w uprawie, wydaje piękne kwiatostany, które przyniosą wiele radości zwolennikom kolorów w ogrodzie. Szałwia lekarska, posiada silne olejki eteryczne, których najwięcej w roślinie znajduje się tuż przed kwitnieniem. To właśnie za nimi nie przepadają ślimaki, mszyce czy np. szkodnik, jakim jest bielinek kapustnik. Co za tym idzie szałwię warto sadzić w okolicy roślin z rodziny kapustowatych np. cukinii, kapusty głowiastej, brokułu. Idealnie będzie prezentowała się w towarzystwie fasoli, kopru czy marchwi. Można z niej wykonać prosty wyciąg, który skutecznie pozwoli nam na pozbycie się rolnic. Jeśli szukacie jakiejś rośliny o szerokim zastosowaniu do ogrodu, szałwia lekarska to doskonały wybór!

 

•                Soda oczyszczona jest przydatna nie tylko w kuchni czy do wybielania albo usuwania trudnych plam, ale również do zwalczania uciążliwych szkodników. Jest to bezpieczny naturalny produkt, który nie wpływa zupełnie na pożyteczne owady i nie skaża podłoża. Nieprzyjemny smak sody, powoduje, że uciekają one z naszych upraw. Ponadto soda pozostawia na roślinie swojego rodzaju cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza przed kolejnym nalotem szkodników. Soda zwalcza mączliki szklarniowe, roztocza, mszyce.

 

Do oprysku z sody oczyszczonej potrzebujemy około 1/4 łyżeczki sody, którą dodajemy do około 1 litra ciepłej wody. Całość dokładnie mieszamy a na koniec dodajemy pół łyżeczki oleju jadalnego lub kilka kropel płynu do naczyń i ponownie wszystko mieszamy. Tłusty czy śliski produkt, powoduje, że szkodniki wręcz spływają z roślin i nie mogą ponownie na nich się zagnieżdżać. Oprysk powinno wykonywać się w butelce z dozownikiem, powtarzajmy go co 3-4 dni.

 

•                Mleko to nie tylko pyszny produkt na śniadanie, ale również preparat, który możne nam posłużyć do pozbycia się stonki ziemniaczanej, która uwielbia atakować pole uprawne ziemniaków. Wspomniany szkodnik znacząco zmniejsza plony i osłabia roślinę. Mleko zawiera fosfor, selen, potas, wapń, witaminy z grupy B. Bardzo dobrze wpływa na glebę, stwarzając swojego rodzaju nawóz. Mleko dezynfekuje rośliny pomaga im pozbyć się szkodników: mszyc, stonki czy przędziorków. Pamiętaj, że najlepiej do tego typu zabiegów sprawdzi się mleko prosto od krowy.

 

Aby uzyskać oprysk z mleka, potrzebujemy wymieszać mleko w stosunku 1:1 z wodą, najlepiej letnią i przegotowaną. Możemy użyć również zsiadłe mleko ale wtedy działamy w stosunki 1:10. Taki oprysk z mleka powinien być powtarzany co tydzień. Opryskujemy zarówno liście, pędy, kwiaty jak i ziemię.

 

Starajmy się wykorzystywać naturalne metody ochrony przed szkodnikami. Są one bezpiecznie i nie zanieczyszczają środowiska a wykorzystując je umiejętnie  są  bardzo skuteczne. Bez wątpienia dużym plusem naturalnych metod ochrony przed szkodnikami jest fakt, że są one tańsze i można je łatwo wykonać samemu.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Literatura

1.250 ekopreparatów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2020

3. Oficjalna strona Internetowa www.deccoria.pl

2.300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Z. Przybylak, 2020

4.Naturalne metody ochrony roślin, R. Rudnicki, Zieleń Miejska, nr: 10, 2016

5. Niechemiczne metody walki ze szkodnikami, J. Twardowski, EkoNatura, nr: 9, 2004

 

słowa kluczowe: ekologiczne zwalczanie szkodników, szałwia na szkodniki, naturalne metody na szkodniki, zwalczanie szkodników, mszyce szkodniki, naturalne metody na szkodniki w ogrodzie, domowe sposoby na szkodniki kwiatów balkonowych, soda oczyszczona w ogordzie, mleko na szkodniki

 


Obraz Andreas z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję