seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
13.03.2024 / Dom i ogród
Naturalne nawozy cz. III – skorupki po jajkach

Sezon ogrodniczy można uznać za rozpoczęty, co za tym idzie kontynuujemy wzmacnianie, w sposób ekologiczny roślin. Naszą kolejną propozycją są skorupki po jajkach. Na koniec miesiąca przypadają Święta Wielkanocne, na pewno w tym okresie będziemy w posiadaniu sporej ilości skorupek, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Proponujemy wykorzystać je jako nawóz dla naszych zmęczonych po zimie roślin. Dlaczego skorupki po jajkach są takie cenne? Jak zrobić z nich ekologiczny nawóz? Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu. 

 

Po obraniu jajek na miękko czy na twardo pozostają nam odpady w postaci skorupek. Zamiast je wyrzucać do kosza, można umieścić je w kompoście. Kiedy mamy możliwość stworzenia kompostownika jesteśmy szczęściarzami! Naturalny kompost jest bardzo istotny w odżywianiu roślin. Proces tworzenia kompostu jest bardzo długotrwały jednak opłaci się z nawiązką. Jeśli nie mamy kompostownika skorupki możemy przetworzyć na nawóz zarówno dla roślin ogrodowych jak i doniczkowych.

 

Właściwości skorupek po jajkach

 

Określa się, że skorupka stanowi od 10 do 12% wartości całego jajka. Ponadto znajdziemy w niej do 80 % wapnia, który jest łatwo przyswajalny dla roślin. Skorupki zawierają:

•       Krzem

•       Siarkę

•       Cynk

•       Fluor

Skorupki od jajek sprawdzą się do wzbogacenia gleby w różne związki, a także do zmniejszenia jej kwasowości a tym samym podniesieniu pH podłoża. Co za tym idzie pomagają regulować odczyn gleby. Jaja, które będziemy wykorzystywać powinny pochodzić z chowu ekologicznego, wtedy mamy pewność, że skorupka nie zawiera szkodliwych substancji. 

 

 

Dla jakich roślin?

 

Nawóz ze skorupek po jajkach powinien być wykorzystywany dla roślin, które lubią podłoże wapienne. Mogą to być warzywa i owoce takiej jak: cukinia, kapusta, ogórki winogrona, a także gatunki ozdobne: lawenda, tulipany, bez czarny, astry, powojniki, kosaćce, jeżówki, derenie, kosodrzewina, grubosz, budleje.

 

Lepiej nie wykorzystywać skorupek po jajkach do nawożenia: azalii, różaneczników, wrzosów, borówki amerykańskiej, berberysów, konwalii czy storczyków. Wapnowanego podłoża nie lubią również: koper, pietruszka, maliny, truskawki, agrest. Jeśli planujemy wykonać nawóz ze skorupek jaj, warto poczytać w rzetelnych artykułach czy dany gatunek toleruje wapienne podłoże. 

 

Jak stworzyć nawóz ze skorupek?

 

Pierwsza metoda jest bardzo prosta, wystarczy zebrane skorupki pokruszyć lub zmielić na mniejsze, drobne kawałki i rozsypać je wokół roślin tych ogrodowych lub doniczkowych. Skorupki pod wpływem czasu jak i wilgotności zaczną się rozpuszczać i uwalniać do podłoża. 

 

Inna metoda polega na tym, że rozdrobnione skorupki zalewamy wrzącą wodą, a następnie odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na około tydzień (codziennie mieszając). Po tym czasie możemy mieszaniną podlewać rośliny. Dobrym pomysłem jest nawadnianie roślin przy użyciu wody po gotujących się jajkach. Ta metoda pomoże nam również oszczędzić wodę!

 

Uwaga, duże części skorupek jaj mogą się rozkładać 2-3 lata, dlatego zaleca się ich rozdrobnienie. 

 

Skorupki po jajkach odstraszają również ślimaki. Kiedy rabaty obsypujemy nimi, ślimaki mogą poranić się od ostrych krawędzi, ale oprócz tego nie przepadają one za wapnem, którego w naszym naturalnym nawozie jest pod dostatkiem. 

 

Jeśli posiadamy karmniki dla ptaków lub hodujemy kury możemy, pokruszone skorupki jajek dodać do codziennej diety. Ptaki mają wysokie zapotrzebowanie na wapń i właśnie te skorupki mogą pozwolić je uzupełnić. 

 

Wykorzystywanie odpadków, które generujemy w codziennym życiu, jest niezwykle dobrym pomysłem. Zwłaszcza, jeśli dany substrat może się rozłożyć i posłużyć naszemu środowisku. 

 

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Literatura

•       Oficjalna Kanał na youtube.com – Ogród na co dzień

•       300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Z.Przbylak, 2019

•       Kompost i nawóz naturalny, I. Wrbka-Fuchsig, M. Biermaier, 2009

•       Bioogród, Uprawa roślin w zgodzie z naturą, B. Bross-Burkhardt, 2020

•       Nawożenie roślin uprawnych tom: 2, Nawozy i systemy nawożenia, W. Grzebisz, 2015

Słowa kluczowe: nawóz ze skorupek jaj - do czego?, skorupki po jajach jako nawóz, nawóz ze skorupek, do jakich roślina nawóz ze skorup, jak zrobić nawóz ze skorupek jaj

 


 


Obraz Greg Reese z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję