seniorzy
Dzisiaj jest, 1 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
17.04.2024 / Dom i ogród
Naturalne nawozy cz. IV – soda oczyszczona

Jednym z najbardziej użytecznych produktów gastronomiczno-domowych jest soda oczyszczona. Jej chemiczna nazwa to wodorowęglan sodu, jest nieorganicznym związkiem z grupy wodorowęglanów. Jej wzór chemiczny to NaHCO3, składa się z wodorosoli kwasu węglowego i sodu. Ma odczyn słabo zasadowy, występuje w postaci białego, drobnego, sypkiego proszku. Bardzo często jest składnikiem proszku do pieczenia, napojów gazowanych. Ma wiele dobroczynnych właściwości takich jak: pochłanianie wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, zmiękcza wodę, usuwa kamień i zabrudzenia. Jest wykorzystywana również w leczeniu nadkwasoty żołądka. Jednak właściwości, jakie chcemy wykazać w tym tekście obejmują sodę oczyszczoną, jako nawóz dla roślin, jak i środek do odstraszania chorób i szkodników.

 

Soda oczyszczona, jako nawóz

 

Soda oczyszczona to produkt bardzo łatwo dostępny, a także tani. Mimo tego, że jest syntetyczna okazuje się całkowicie bezpieczna dla środowiska w tym również dla roślin. Jeśli zależy nam na nawozie ekologicznym to warto wybrać właśnie ten produkt. Jeśli Twoje rośliny słabo rosną, tracą na kolorze liści lub słabo się krzewią to znak, że warto je trochę wspomóc. Soda oczyszczona powoduje, bujniejszy rozrost roślin jak i zwiększy ich ukorzenienie. Pamiętaj, że może ona zmienić pH podłoża na zasadowe, dlatego stosując ją, jako nawóz należy solidnie rozcieńczyć sodę w wodzie.

Na około 4-5 litrów wody dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej, takim roztworem podlewamy rośliny, najlepiej te, które lubią lub tolerują zasadowy roztwór. Można taki zabieg stosować zarówno w uprawie pojemnikowej jak i w gruncie. Rośliny podlewamy raz w tygodniu, można do tego dodać np. sól Epsom lub inny nawóz ekologiczny płynny kupiony w sklepie ogrodniczym.  

Na które rośliny możemy stosować sodę?

Rośliny ozdobne np. róże, różaneczniki czy hortensje. Ponadto w uprawie hortensji pomoże w uzyskaniu niebieskich kwiatów, które występują na glebach bardziej zasadowych.

Warzywa, które poradzą sobie w lekko zasadowym podłożu to: brokuły, kapusta, pomidory, ogórki

Inne rośliny to: winorośl, porzeczki, agrest, maliny, orzech włoski, złotokap, kosodrzewina.

 

Soda w walce ze szkodnikami i chorobami

 

Choroby i szkodniki w każdym okresie wegetacji silnie przeszkadzają nam w powodzeniu naszych plantacji. Warto regularnie przeglądać, lustrować plantację, aby móc we wczesnym stadium wyłapać pojawianie się szkodników lub chorób. Soda oczyszczona będzie pomocna w walce z mszycami, mączlikami, ślimakami jak i przędziorkami. Bardzo dobrze radzi sobie z chorobami grzybowymi, plamistością liści czy wszelkimi mączniakami. Aby przygotować oprysk z sody potrzebujemy do około 1 lita wody dodać kilka kropli płynu do naczyń lub mydła, a także płaską łyżeczkę sody oczyszczonej. Całość dokładnie mieszamy i opryskujemy, co trzy dni przez dwa tygodnie. Mydło lub płyn pozwoli nam na przyklejenie się mieszaniny sody do rośliny.

 

Soda do czyszczenia i dezynfekcji

 

Roztwór sody z wodą w dużym rozcieńczeniu sprawdzi się również do przemywania liści. Na roślinach doniczkowych o dużych liściach takich jak: monstery, fikusy, storczyki czy difenbachie osiada kurz, który należy regularnie usuwać. Jeśli będzie on zalegał na liściach osłabia to ilość światła, które dociera do naszych roślin. Warto pamiętać, że taka pielęgnacja wpłynie też na zabezpieczenie roślin przed szkodnikami i chorobami. Dlatego warto postawić na taką mieszanką, przy pracach porządkowych związanych z roślinami.

Sodę oczyszczoną można wykorzystać do dezynfekcji doniczek. Większość doniczek czy pojemników na rośliny, jaką posiadamy używamy kilkukrotnie. Należny przed sadzeniem do nich nowych roślin dokładnie je umyć. Po to, aby uniknąć zarażania chorobami czy zawleczenia szkodników na nowo posadzone okazy. Roztwór wody z sodą z powodzeniem pomoże Ci dokładnie wyszorować doniczki, nawet ze śladami po kamieniu. Ponadto dokładnie je odkazi i zdezynfekuje. Pamiętaj, aby później dokładnie je wypłukać i osuszyć.

 

Soda na chwasty

Jeśli dokuczają Ci w ogrodzie chwasty również można skorzystać z sody oczyszczonej. Niestety bywają one bardzo uciążliwe, trzeba je regularnie usuwać, gdyż zabierają miejsce i składniki pokarmowe roślinom, które uprawiamy na działce czy rabacie. Ponadto są również żywicielami pośrednimi szkodników jak i nosicielami chorób. Zasypywanie miejsc trudno dostępnych zachwaszczonych sodą oczyszczoną spowoduje ich zdecydowanie ograniczony wzrost, jak i rozrost. To niezwykle prosta i tania metoda na chwasty.

 

Soda ma wiele cennych właściwości, z których warto korzystać. Okazuje się, że wiele produktów, które mamy w domu możemy użyć w ogrodzie.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

Literatura

1.     Kanał na youtube.com- Twój ogródek

2.     Oficjalna strona Internetowa – www.castorama.pl

3.     Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, K.Kiewlicz, 2017

4.     Właściwości sorpcyjne wodorowęglanu sodu, B. Walawska, Chemik, nr: 66, 2012

5.     Kanał na youtube.com – Ogrodowe Pasje

6.     Nawożenie roślin ogrodniczych, J. Nurzyński, 2008

7.     300 ekosposóbów na choroby i szkodniki, Z. Przybylak, 2019

8.     250 ekoporad na dobry: kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów, Z. Przybylak, 2020

 

Słowa kluczowe: soda oczyszczona, jako nawóz, soda na szkodniki i choroby, jak zrobić nawóz z sody, soda do dezynfekcji

 


Obraz Azzaryiatul Amar z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję