seniorzy
Dzisiaj jest, 2 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
28.06.2023 / Dom i ogród
Naturalne sposoby na komary

Komary to rodzina owadów, które występują na całym świecie. W naszym kraju wstępuje ponad 50 gatunków tych zwierząt. Są małe brzęczące i niezwykle uciążliwe zwłaszcza w lasach, na łąkach. Największą aktywność wykazują latem przed wieczorem Jak z nimi walczyć w naturalny sposób? Poniżej kilka propozycji.

 

Komar brzęczący posiada przezroczyste skrzydła z dwiema podłużnymi pręgami na brunatnym tułowiu. Wyróżnia się różne rasy komarów, które żerują na danej grupie żywicieli. Np. jedne atakują ptaki a jeszcze inne ssaki. Dorosłe komary posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, Składa się z wargi górnej i dolnej, żuwaczki, podgębia oraz szczęki I pary.

 

Samice komarów ssą krew zwierząt stałocieplnych, gdyż aby powstały jaja w jajnikach wymagane jest odżywianie się krwią danego gatunku zwierząt. Jeśli chodzi o samce to dla nas nie są oni niebezpieczne, gdyż żywią się nektarem kwiatów.

 

Jak komary nas znajdują?

 

Komary a konkretnie samice znajdują człowieka przez zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także przez pot jaki wydzielamy, gdyż w nim znajduje się kwas mlekowy i oktanol. Komary mają też zdolność termodetekcji, określa się, że najbardziej narażeni na ugryzienia komarów są młodzi chłopcy, dzieci, a także kobiety podczas okresu owulacji.

 

Jak atakują nasze ciało?

 

Komarzyce po przyłożeniu kłujki do ciała zwierząt, człowieka uruchamiają szczęki, które posiadają haczyki. Ruszanie szczęką góra, dół doprowadza do przerwania naskórka i przecięcia skóry. Następnie do rany komar wstrzykuje kroplę śliny, która powoduje krzepnięcie krwi. Komarzyca odkleja się od ciała dopiero wtedy, gdy wypełni całe wole krwią. Niestety ślina zawiera substancje chemiczne, które podrażniają skórę. Dochodzi wtedy do czerwienienia i puchnięcia miejsca ukąszenia, niestety miejsce ugryzienia również okropnie swędzi.

Niektóre osoby cierpią na wysoką reakcję alergiczną po ugryzieniu komarów. Jest to bardzo niebezpieczne i takie reakcje należy obserwować i kontrolować. Najlepiej zgłosić incydent do lekarza i poradzić się co robić w przypadku wysokiej reakcji alergicznej.

 

Naturalne metody na komary

 

•    Na początku warto zadbać o bariery, które można stworzyć w łatwy sposób. Idąc do lasu zadbajmy o długie spodnie i np. przewiewną koszulę z długim rękawem, komarom trudniej będzie dobrać się do naszego ciepłego i spoconego ciała. Inną barierą dla komarów są moskitiery w oknach. Ciepłe letnie wieczory sprzyjają otwieraniu okien, dlatego montując takie siatki w oknach komary nie będą nam wchodziły do mieszkania

•    Stwórz ogród przyjazny jeżom, są to zwierzęta, które żywią się komarami! Dlatego warto zadbać o to by w naszym ogrodzie przydomowym było kilka zakamarków, w których mogą przesiadywać jeże. Na rynku są specjalne domki dla jeży, które nie dość, że wyglądają bardzo ładnie to jeszcze na pewno zachęcą je do bytowania w naszym ogródku

 

•    Wiele gatunków roślin, swoim zapachem odstrasza komary są to: kocimiętka, mięta, bazylia, mirt, bodziszek cuchnący, geranium, lawenda czy komarzyca. Takie rośliny najlepiej stawiać np. na środku stołu w altance lub wokół niej. Nie da się ukryć, że wymienione rośliny pełnić będą walory ozdobne a przy okazji wypędzą komary z naszego otoczeni

 

•   Inne rośliny, które odstraszają komary to cebula i czosnek. Jeśli nie przeszkadza Ci ich zapach można je w kawałkach postawić na parapecie.

 

•    Ciekawym pomysłem jest zastosowanie olejków eterycznych, które wcieramy sobie w nadgarstek, okolice pach czy szyi. Przykładem są olejek: migdałowy, cytrynowy, sosnowy, waniliowy, eukaliptusowy, cynamonowy, kokosowy. Pamiętaj, aby wybierać olejki naturalne bez sztucznych wypełniaczy i przedłużaczy świeżości. Nie wcierajmy w ciało olejków nierozcieńczonych, gdyż może to powodować reakcje alergiczne. Chyba że zakupimy już gotowe rozcieńczone olejki. Samemu można wykonać również mieszaninę do psikania z wykorzystaniem alkoholu i wspomnianych powyżej olejków.

 

•       Starajmy się dbać o codzienną higienę ciała. Latem człowiek zdecydowanie bardziej się poci. Użytkowanie do pielęgnacji naturalnych bezzapachowych kosmetyków może pomóc nam w unikaniu komarów. Silnie pachnące perfumowane kosmetyki niestety przyciągają komary

 

•      Na rynku można znaleźć wiele świec z olejkami, które odstraszają komary to ładny i przydatny gadżet.

 

•      Wg badań osoby z obniżoną zawartością w organizmie witaminy B są częściej atakowane przez komary. Co za tym idzie zadbajmy o suplementację tej witaminy i jedzmy produkty bogate w nią.

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

 

 

Literatura

•               Oficjalna strona Internetowa – www.homebook.pl

•               Oficjalna strona Internetowa – www.poradnikzdrowie.pl

•               Biologiczne zwalczanie komarów, E. Wegner, nr: 3, 2010

•               Komary i ich zwalczanie, S. Ignatowicz, Sad Nowoczesny, nr: 8, 2010

•               Zioła naturalne lekarstwa z pół ogrodów, praca zbiorowa, 2017

Słowa kluczowe: komary naturalne sposoby, jak zwalczać komary,  komary w ogrodzie, jeże a komary, jakie rośliny na komary, jak odstraszać komary

 

 


Obraz Pete z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję