seniorzy
Dzisiaj jest, 29 czerwca 2022
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
20.04.2022 / Dom i ogród
Ogród angielski i ogród francuski

Decyzja o tym w jakim stylu będzie nasz ogród nie jest taka łatwa. Rynek oferuje nam szeroki zakres gatunków i odmian roślin. Jednak decydując się na ogród warto wziąć pod uwagę to co właśnie nam się najbardziej podoba. Czy bardziej przemawia do nas naturalistyczny obraz ogrodu angielskiego a może idealizacja przyrody w ogrodzie francuskim. Przede wszystkim w ogrodzie musimy się czuć dobrze i musi on spełniać nasze oczekiwania wizualne, wypoczynkowe jak i pielęgnacyjne. Dwa powyższe typy ogrodowe można przedstawić na zasadzie przeciwieństwa. Może po tej prezentacji łatwiej będzie podjąć decyzje. 

 

Ogród angielski swoje początki miał w XVIII wieku oczywiście jak nazwa wskazuje w Anglii. Jego inspiracje pochodzą z włoskiej architektury. Ten ogród jest niezwykle naturalny i barwny, brak w nim wytyczonych ścieżek i idealnie przyciętych roślin. Widać w nim swobodę nasadzeń. Unika się raczej form geometrycznych czy ogrodzeń. W centralnej części przeważnie znajduje się drzewo, które otacza zadbany trawnik. Drzewa i krzewy wzajemnie się przenikają tworząc barwne kompozycje. Znajdziemy w nim wiele romantycznych elementów jak murki oporowe porośnięte pnączami, drewniane ławki, rzeźby w zaroślach czy kaskady. Element pnączy jest dość istotny i nadaje ogrodom tajemniczości. Pamiętajmy aby na taki zakątek wybrać miejsce ciepłe bez przeciągów. Pnącza mogą wspierać się na altanie, pergoli, murku czy nawet na posągach. 

 

Przykładowe rośliny charakterystyczne dla ogrodu angielskiego: lawenda, nagietek, naparstnica, glicynia, róża, lilak, bukszpan, powojniki, wistarie, dzwonki, śliwy ozdobne, wierzby, buki, dęby, fiołki, bratki konwalie, tulipany, goździk, ,macierzanka, rdest. Nie powinno zabraknąć również warzyw i ziół: tymianek, mięta, pomidory.

 

Cechy charakterystyczne dla ogrodu angielskiego

•       Ogród tętniący życiem, przestrzenny

•       Brak geometrii

•       Praca człowieka nie jest zauważalna jednak ogród w żadnym stopniu nie wymyka się spod kontroli

•       Nieregularne rabaty

•       Zarysowanie nierówności terenu

•       Obecność trawnika, zadbanego

•       Koniecznością są pnącza i pachnące kwiaty: róże, lilaki, konwalie

•       Elementy romantyczne: ławeczki, posągi, altany, murki oporowe itp.

 

 

Ogrody francuskie swoje korzenie mają w XVII wieku we Francji. Wspomniane ogrody swoją inspiracje zawdzięczają renesansowym ogrodom włoskim. Głównym założeniem ogrodu jest regularność całej kompozycji. Przeważnie główna alejka biegła przez środek a po obydwu stronach roślinność była symetryczna. Drzewa i krzewy równo strzyżone, obecne są szpalery, labirynty i punkty widokowe. Kontrast i światło odgrywają znaczącą rolę w ogrodach francuskich.  Styl sugeruje nam całkowite przejęcie przyrody przez człowieka. Kontrolowanie wzrostu roślin, ich kształtu i formowanie na bryły sugerujące bardzo zadane ale mało spontaniczne kompozycje. Po porażce Napoleona ogrody francuskie ustąpiły miejsca ogrodom angielskim. Taka forma ogrodów zyskała swoich przeciwników i zwolenników, chociaż niektóre cechy ogrodów francuskich można znaleźć we współczesnej architekturze ogrodowej. 

 

Przykładowe rośliny charakterystyczne dla ogrodu francuskiego: ostróżki, dzwonki, nagietki, kosaćce, lipy, graby, cisy, buki, kasztanowce, róże, jałowce, lipy, lawenda, perukowiec, aksamitka, graby, morwy, sosny, magnolie, ligustry, hortensje, lilie

 

 

Cechy charakterystyczne dla ogrodu angielskiego

•       Główna aleja biegnąca przez środek ogrodu

•       Idealnie przystrzyżone drzewa i krzewy

•       Ogólna kontrola człowieka nad roślinnością

•       Brak swobody wzrostu roślin

•       Zadbany, równy trawnik

•       Symetria i geometryczne kształty rabat

•       Obecność alei i szpalerów

•       Inne budowle ogrodowe występujące to: altany, mury, schody, belweder, labirynt

•       W ogrodach francuskich można było spotkać pomarańczarnie tzw. oranżerie, które były budowlami do przechowywania roślin egzotycznych w okresie zimy. Można je uznać za tzw.: zimowe ogrody

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 


Obraz wiodący: suesun z Pixabay

Ilustracja tekstu: Phil59 z Pixabay

                                      falco z Pixabay

                                      RENE RAUSCHENBERGER z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję