seniorzy
Dzisiaj jest, 2 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
20.12.2023 / Dom i ogród
Poinsecja, czyli gwiazda Betlejemska

Poinsecja to niesłabnący, co roku symbol Bożego Narodzenia. Z racji tego, że pochodzi z Meksyku to ma konkretne wymagania, które warto przestrzegać, jeśli liczymy na to, aby roślina została z nami na dłużej!

 

Pochodzenie i wygląd

 

Gwiazda Betlejemska nazywana jest również wilczomleczem pięknym, należy do rodziny wilczomleczowatych. Nazwa poinsecja wzięła się przez nadanie jej roślinie na część ambasadora USA w Meksyku Poinsett'a, było to w 1822 roku od tej pory jej popularność ogromnie wzrosła. W naturze roślina jest wiecznie zielonym krzewem, który może osiągnąć do około 5 m wysokości. W naszym kraju możemy spotkać tylko i wyłączne doniczkowe wersje tych okazów.  Główną ozdobą rośliny są liście, niektóre są skrętoległe, drobne i błoniaste, rosną u nasady, inne eliptyczno-lancetowate z ostro zakończonym wierzchołkiem w kolorze ciemnozielonym. No i wreszcie liście szczytowe, tzw. podkwiatostanowe zebrane są w rozetę, otaczają one kwiaty i są w kolorze czerwonym, białym, różowym czy jasnozielonym wszystko zależy od odmiany. Są to liście, które pełnią funkcje powabni dla owadów, no i oczywiście również zachwycają swoją urodą ozdabiając nasz dom. Same kwiaty są niepozorne, owoce to trójgraniaste torebki.

 

Uprawa poinsecji

 

Gwiazda Betlejemska jest bardzo wrażliwa na mróz i przeciągi. Co za tym idzie lubi miejsca ciepłe i słoneczne, jednak nie należy ją stawiać obok sztucznego ogrzewania np. kaloryfera, a także nie dobrze działa na nią bezpośrednie słońce. Podłoże powinno być stale wilgotne najlepiej z dodatkiem torfu. Zapewnijmy jej podstawę, aby woda mogła swobodnie przepływać przez glebę i spływać na podstawkę. Jednak istotne jest również niezalewanie okazów, gdyż poinsecja jeszcze bardziej nie lubi zalanej ziemi. Dostarczanie jej odpowiedniej ilości wody to ciężki zabieg, pełen prób i bardzo często błędów. Jednak poinsecja wynagradza nam to swoim pięknem. Roślinę warto wzmacniać nawozem podczas intensywnego wzrostu, co dwa tygodnie. Najlepiej wykorzystać nawóz mineralny dla roślin doniczkowych.

 

Kilka porad do zakupu poinsecji

 

Jeśli planujesz zakup gwiazdy Betlejemskiej wybierz okaz o jędrnych liściach, najlepiej od sprawdzonego sprzedawcy. Żywe rośliny, zwłaszcza takie, które nie są odporne na mróz w okresie zimowym mogą być sprzedawane w słabej, jakości, niektóre nawet bez korzeni. Dlatego najlepiej wybrać renomowane centra ogrodnicze, które znają się na uprawie roślin. Poinsecja powinna być zawinięta w papier podczas transportu do domu tak, aby nie przemarzła. Pamiętaj, że nawet brak ujemnych temperatur może być dla niej niebezpieczny. Dokładnie obejrzyj okaz przed zakupem, aby uniknąć choroby lub uszkodzonych roślin. Po zakupie lepiej przez kilka dni poinsecję jak i inne rośliny nowe doniczkowe odizolować od innych roślin, aby minimalizować rozprzestrzenianie się chorób i szkodników, które bywają niewidoczne gołym okiem.

 

Jak przezimować poinsecje?

 

Niestety poinsecja po okresie zimowym gubi liście jest to proces naturalny. Na wiosnę, roślina przechodzi w stan spoczynku, należy wtedy skrócić delikatnie pędy. Najlepiej nad 3 lub 4 pąkiem. Po tym zabiegu na około 5-6 tygodni roślina powinna trafić do chłodnego pomieszczenia gdzie panuje mniej więcej 12-15 stopni Celsjusza. W tym czasie nie podlewamy jej ani nie nawozimy, najlepiej również jej nie przesadzać ani nie dotykać. Podczas okresu całkowitego spoczynku dostęp do światła dla rośliny nie ma żadnego znaczenia. Mniej więcej w kwietniu warto jest roślinę przesadzić do nowego, świeżego, żyznego podłoża z dodatkiem torfu i keramzytu. Stawiamy ją w miejscu jasnym i ciepłym i rozpoczynamy regularne podlewanie tak, aby pobudzić ją do wypuszczania nowych pędów i liści. Gdy roślina urośnie o kilka centymetrów wtedy można rozpocząć nawożenie, jednak nie śpieszmy się z tym. Roślina powinna w naturalny sposób dostosować się do panujących warunków.

 

Wilczomlecz piękny jest rośliną trującą, w pędach jak i liściach znajduje się sok, na, który trzeba zwracać szczególną uwagę, Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne związane z poinsecją powinny być wykonywane w rękawiczkach ochronnych. Jeśli posiadamy w domu dzieci lub zwierzęta zadbajmy, aby roślina znajdowała się wysoko.


Jeśli zależy Ci na ponownym uzyskaniu wybarwionych liści to w okolicy listopada czeka Cię trochę pracy. Okazy, które przezimowały na koniec jesieni należy zakrywać np. kartonem codziennie przez około 6 tygodni na około 14 godzin. Chodzi o to, aby przez ten czas roślina znajdowała się w całkowitej ciemności. Takie warunki są dość ciężkie do uzyskania, ale warto spróbować.

 

Poinsecja to piękna roślina, która może samodzielnie stanowić stroik na stół w okresie Bożego Narodzenia. Oczywiście można dodać do niej trochę świeżych gałązek drzew iglastych, bombek lub światełek. Zaprośmy do dekorowania całą rodzinę i miło spędźmy czas.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

Słowa kluczowa: poinsecja na Boże Narodzenie, czy wilczomlecz to gwiazda Betlejemska?, Uprawa poinsecji, jak przezimować poinsecje?, co zrobić, aby poinsecja znów się wybarwiła

 

Literatura

1. Kanał na youtube.com- Ogród na co dzień

2. Oficjalna strona Internetowa – www.atlas.roslin.pl

3. Szczęśliwe rośliny, praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych, D. L. Martin, 2023

4. O roślinach, Ł. Marcinkowski, R. Bernat, 2017

5. Poinsecja jak dbać, o jakość, D. Pyza-Grzybowska, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 22, 2011

6. Poinsecja nie tylko betlejemską gwiazdą, D. Pyza-Grzybowska, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 24, 2007

7. Poinsecja- gwiazda pełna świątecznego blasku cz. I, B. Marcinek, nr:17-18, 2001

8. Poinsecja w grudniu, D. Pyza-Grzybowska, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 12, 2012

 


Obraz 🍀💜Anna💜🍀 z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję