seniorzy
Dzisiaj jest, 27 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
27.10.2021 / Dom i ogród
Rośliny, które można wykorzystać w okresie Wszystkich Świętych

Jesień mimo upływającego czasu to wciąż dość intensywnyczas dla ogrodników i kwiaciarzy. Przebarwiające się liście oraz wiele owoców i warzyw, które można jeszcze zbierać w tym okresie napawają nas dobrym nastrojem. Mimo tego, że słonecznych dni coraz mniej to warto wykorzystać jesienne dary w taki sposób aby wprowadziły do naszego życia jak najwięcej koloru. Przecież barwa działa terapeutycznie. W tym okresie przypada również Święto Zmarłych. Od wieków tradycją jest przyozdabianie grobów zmarłych kwiatami. Mają one symbol odradzania się. Nadzieje na zbawienie oraz przejście z życia doczesnego na życie wieczne. Według dawnych wierzeń kolczaste drzewa i krzewy oraz gałązki roślin iglastych miały stanowić zaporę przed duchami. Mimo tego, że wiara i symbolika przez lata ewoluuje to tradycja pozostaje. Przede wszystkim kwiaty wykorzystywane na groby w Polsce powinny być odporne i wytrzymałe. Wybór roślin na grób jest spory poniżej kilka propozycji.

 

Wrzosy i wrzośce to rośliny, które bez wątpienia kojarzą się z jesienią. Przede wszystkim długo kwitną i są odporne na niskie temperatury. Dodatkowo nawet gdy kwiaty zaczynajusychać roślina wciąż wygląda atrakcyjnie gdyż kwiaty tylko nieznacznie bledną. Wybór odmian jest ogromny, każdy znajdzie coś wpasowującego się w jego gust. Przy uprawie i pielęgnacji wrzosów warto pamiętać, że lubią one kwaśne pH. Jeśli chcemy aby rosły i kwitły długo musimy im takie optymalne warunki zapewnić. Można z powodzeniem uprawiać je w doniczce jak i w kobiercach przy pomniku bezpośrednio w ziemi. Bardzo ładnie komponują się z kamieniem lub marmurem.

 

Chryzantemy to najpopularniejsze kwiaty jakie wybieramy w okresie Wszystkich Świętych. Rośliny długo i obficie kwitną. Najbardziej praktyczny jest wybór roślin w doniczce. Różnorodność odmian jest ogromna. Drobnokwiatowe chryzantemy to najlepszy wybór jeśli w okresie Wszystkich Świętych pogoda nie zapowiada się idealnie. Te odmiany są odporne na wiatr i wytrzymają nawet lekkie przymrozki. Bardzo ładnie prezentują się na tle innych roślin oraz zniczy. Chryzantemy średniokwiatowe to rośliny, które sprawdzą się nie tylko na cmentarz ale także jako jesienna ozdoba balkonu, tarasu czy parapetu. Nie są już tak odporne na mróz, jednak są za to dostępne przez cały rok. Inna odmiana chryzantem to wielkokwiatowe, najbardziej okazałe, gdyż mają pełne i duże kwiaty. Przeważnie pojawiają się one w sklepach tylko w okresie Świąt Wszystkich Świętych. Niestety polecane są tylko i wyłącznie na piękną złotą jesień. Nie są odporne na wiatry oraz przymrozki. Jednak ich piękno wynagradza nam małą trwałość.

 

Gerbery to kwiaty, które często pojawiają się w wiązankach pogrzebowych. Przede wszystkim wynika to z tego, że są one bardzo trwałe jako kwiaty cięte. Warunki atmosferyczne nie mają na nie dużego wpływu. Dobrze wyglądają w towarzystwie innych roślina a ponad to są ogólnie dostępne. Gerbery z powodzeniem można uprawiać również w pojemniku. Lubią żyzne podłoże, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Takie sadzonki doniczkowe można wykorzystać w okresie Wszystkich Świętych.

 

Cynie podobnie jak gerbery bardzo dobrze sprawdzają się na kwiat cięty. Do tego często uprawiane są w ogródkach. Co za tym idzie możemy wykorzystać je do własnych kompozycji na groby. Cynie lubią zasobne podłoże, przewiewne i dość wilgotne. Miejsce dla nich powinno być ciepłe i osłonięte od wiatrów. Nie lubią suszy, dlatego w okresach bez deszczu należy je podlewać. Różnorodność koloru kwiatów jest ogromna, na pewno każdy znajdzie coś wpasowującego w gusta. Rośliny są odporne na przymrozki.

 

Róże to rośliny znane od lat. Najpopularniejsze okazy, które wybierane są na bukiety. Gatunek minimalistyczny co za tym idzie nadają się na każdą okazję. Róże mają również swoją symbolikę, odwieczny znak miłości. Białe kwiaty to symbol Zmartwychwstania, natomiast czerwone Męki Pańskiej. Róże idealnie nadają się na kwiaty cięte, długo utrzymują się w dobrej kondycji. Z powodzeniem można je wykorzystać na kompozycje grobowe.

 

Goździkito nie dość że są pięknym gatunkiem to jeszcze bardzo wytrzymałym. Zachwycają swoją delikatnością i ponadczasowością. Idealnie sprawdzą się na bukiety czy wieńce na groby. Goździki dobrze prezentują się w towarzystwie innych roślin. Aby przedłużyć ich trwałość w wazonie trzeba usunąć dolne liście.

 

Jakie kwiaty wybierać?

 

Co do doboru gatunków, oczywiście nie ma ograniczeń. Jednak wybierając kwiaty na cmentarz musimy brać pod uwagę czas na jaki przypada Święto Wszystkich Świętych. Listopad w naszym kraju bywa wietrzny i mroźny. Dlatego kupując rośliny, wybierajmy te, które mają większą część kwiatów w pełni rozwiniętą gdyż niższe temperatury mogą spowodować że pąki zupełnie się nie rozwiną. Lustrujmy okazy przed zakupem, wszelkie uszkodzenia na liściach mogą być objawem choroby, która może nam zniszczyć okaz na cmentarzu. Najlepiej korzystać tylko ze sprawdzonych dostawców. Oczywiście jeśli groby odwiedzamy na tyle rzadko że o żywe kwiaty nie jesteśmy w stanie zadbać, wtedy warto postawić na sztuczne. Obecnie rynek oferuje nam szeroki zakres kwiatów sztucznych, które naprawdę z daleka wyglądają jak żywe!

 

Jak przedłużyć trwałość kwiatom na grobach?

 

Pamiętajmy o tym, że cięte rośliny jak i te doniczkowe wymagają pielęgnacji po ustawieniu ich na nagrobkach. Regularne podlewanie, oraz usuwanie przekwitłych i uschniętych liści, spowoduje że będą one dłużej utrzymywały się na grobie. Jeśli decydujemy się na kwiaty wazonowe regularnie wymieniajmy im wodę a dolną cześć pędu ścinajmy pod skosem. Aby przedłużyć trwałość np. róż można do wody dodać aspirynę. Zarówno kwiaty cięte jak i te doniczkowe warto kupować od sprawdzonych dostawców.

Rynek kwiatowy jest ogromny co roku przybywa nowych odmian, które pojawiają się na grobach w okresie Świąt Wszystkich Świętych. Jednak w tym czasie starajmy się nie zatracić w przyozdabiania grobu a bardziej skupmy się nad tym jakie życie jest ulotne. Doceniajmy chwilę i ludzi, bo niedługo może ich zabraknąć wokół nas.

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

Literatura

  1. ABC florystyki, A. Nizińska, 2019
  2. Florystyka dla początkujących, J. Krulczuk, 2021
  3. Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami, Praca zbiorowa, 2006
  4. Wrzosy, wrzośce i inne rośliny wrzosowate, M. Czekalaski, 2008
  5. Chryzantemy odmiany i uprawa, M. Jerzy, 2000
  6. Poznajmy pełne zieleni cmentarze Europy Zachodniej, P. Muras, Kwiaty, nr 3, 1995

Obraz wiodący: Goran Horvat z Pixabay 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję