Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu próbował czegoś nowego, ale czy kiedykolwiek próbowaliście zrobić coś samemu? Coś z rękodzieła? Metoda nazywana także Handmade (z języka angielskiego) jest coraz bardziej popularna i coraz więcej osób sięga po tego rodzaju rozrywkę. Dlaczego? Bo jest to rewelacyjny sposób na nudę i nie tylko.
Ale od początku czym jest w ogóle rękodzieło?
Jak sama nazwa mówi coś co tworzymy za pomocą naszych własnych rąk używając do tego różnego rodzaju materiałów, które wybieramy według uznania i według tego czym się akurat w danej chwili zajmujemy. Krótko mówiąc rękodzieło daje nam możliwość, aby każdy z nas stał się swojego rodzaju artystą w zaciszu naszego domu. Co można zaliczyć do rękodzieła? Praktycznie wszystko na przykład: garncarstwo, tkactwo, biżuteria artystyczna, szydełkowanie, rzeźbienie (np. w drewnie), wikliniarstwo, scrapbooking, hafciarstwo, bibułkarstwo, decoupage.
W dzisiejszych czasach jak i w dobie Internetu jest wiele ofert związanych z Handmade. Wiele osób próbuje swoich sił, więc czemu i my nie?
Ręcznie robione towary są niepowtarzalne, dlatego tak wiele osób je sobie ceni. Ja osobiście sama próbowałam kilku rzeczy i muszę przyznać, że po ciężkim i stresującym dniu pracy nie ma nic lepszego od „ręcznych robótek”. Najlepiej mi wychodzi tworzenie biżuterii. Najczęściej tworze ją z kamieni naturalnych, bądź kamieni barwionych. Wybór jest naprawdę duży od seed beads po howlity i innego rodzaju produkty. Jest wiele form tworzenia biżuterii: bransoletki ze sznurków, z kamieni szlachetnych, z koralików szklanych czy akrylowych. Wybór mamy ogromny, a z racji dużej popularności produkty możemy dostać praktycznie wszędzie.
Rękodzieło - hobby czy sposób na biznes?
Jak wspomniałam wcześniej na rękodziele można także zarobić. Oczywiście nie jest to łatwe, bo ofert jest bardzo wiele, jednak jeśli mamy dobry pomysł, a nasze produkty są dobre i oryginalne powinno nam się udać. Warto jest zaryzykować, bo nic nie tracimy, a jedynie możemy zyskać. Warto spróbować swoich sił. Najpierw wśród znajomych, a potem na większą skalę. Mamy naprawę szeroką gamę wyborów od szycia do decoupage.
Pozwolę sobie wymienić 5 najpopularniejszych przykładów rękodzieła i krótko je opisze, może akurat komuś podsunę pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia:
1. Scrapbooking:
* co to jest: Polega na tworzeniu albumów ze zdjęciami, zdobionych za pomocą różnych materiałów. Można także dodawać różnego rodzaju opisu
* czego potrzebujemy: ozdobny papier scrapowy (gotowe zestawy można kupić na Allegro); dwustronna taśma, zdjęcia, kryształy, stemple sylikonowe, wstążki, kwiatki papierowe itp..
* co można wykonać: piękny album ze zdjęciami np. swoich dzieci
2. Decoupage
* co to jest: Polega na ozdabianiu różnych przedmiotów (butelek, skrzynek, szkatułek na biżuterię) przez naklejanie na nie wzorów z papieru i serwetek papierowych. Dzięki preparatom mamy możliwość tworzenia spękań, złoceń czy innych efektów.
* czego potrzebujemy: przedmiotu: szkatuła, butelka, szklanka czy doniczka; serwetka ze wzorem, klej do decoupage, lakier, lakier do spękań i inne.
* co można wykonać: szkatułki na biżuterię – idealnie nadają się na prezent; wazon na kwiatki
3. Szydełkowanie
* co to jest: polega na zaplataniu szydełkiem bądź niciami (kordonka). Wyroby szydełkowe są delikatniejsze niż robótki na drutach.
* czego potrzebujemy: szydełko oraz nici. Pamiętajmy o wyborze dobrego rozmiaru.
* co można wykonać: na przykład zabawki czy inne przedmioty dla dzieci
4. Sutasz
* co to jest: czyli dokładnie haft sutaszowy. Jest to technika wyrabiania biżuterii oraz ozdób z wykorzystaniem specjalnych sznurków, kamieni i koralików.
* czego potrzebujemy: sznurki sutasz, koraliki, kaboszony, nici, kleje
* co można wykonać: kolczyki, naszyjniki
5. Bransoletki z kamieni naturalnych i nie tylko
* co to jest: połączenie kamieni naturalnych czy szklanych bądź akrylownych. Bransoletki te urzekają połączeniami kolorystycznymi i bogatym wzornictwem.
* czego potrzebujemy: kamienie naturalne, hematyt, kamienie barwione, gumka jubilerska, przekładki
* co można wykonać: bransoletki. Poniżej dla przykładu kilka moich tworów.
Na sam koniec dla tych bardziej ciekawskich wymienię jeszcze kilka innych rodzajów rękodzieła, o których warto sobie więcej poczytać
- quilling
- wire wrapping
- pergamano, technika pergaminowa
- filcowanie
- mydełka handmade
Jeśli artykuł się podobał to mamy dla Was dobre wieści bo to nie koniec naszej przygody z rękodziełem. Co jakiś czas będziemy wrzucać do tej zakładki następne artykuły i odkrywać kolejne ciekawe pomysły z gatunku DIY (z języka angielskiego „do it yourself”) czyli po polsku: „zrób to sam”.
Monika Tyczyńska
Poniżej w galerii - bransoletki i zdobione przedmioty (techniką decoupage) wykonane przez autorkę