seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Kalendarz prac ogrodniczych
Kalendarz prac ogrodniczych
Powrót
08.12.2021 / Kalendarz prac ogrodniczych
Kalendarz prac ogrodniczych na grudzień

Mroźny grudzień, wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu

 

 

Prace porządkowe i pielęgnacyjne

 • Jeśli okrywaliśmy w listopadzie lub październiku krzewy lub drzewa starajmy się regularnie sprawdzać czy okrycie jest szczelne i działa odpowiednio. Mróz może być bardzo niebezpieczny zwłaszcza dla młodych okazów.
 • Grudzień to taki okres gdy śniegu może być naprawdę dużo, starajmy się sprawdzać czy krzewy i drzewa nie zostały połamane pod ciężarem lodu. Jeśli tak się stało, usuwajmy połamane części i zabezpieczajmy rany maścią przeciwgrzybową. Otwarte wrota infekcji mogą doprowadzić do śmierci całego okazu. Aby unikać zalegania śniegu warto regularnie strząsać go z gałęzi.
 • Gryzonie teraz będą szalały czy to w spiżarniach czy to w naszych ogrodach. Bardzo lubią podgryzać korzenie, pnie itp. Aby uniknąć drążenia korytarzy np. przez myszy warto udeptywać śnieg wokół pni. Dość sprawdzoną metodą jest zakładanie na pnie plastikowych osłonek lub siatek, które utrudniają wygryzanie dziur w korze
 • Nie zapominajmy o ptakach, regularne uzupełnianie karmników będzie dla nich zbawienne. Przecież ptaki, pomagają nam w walce ze szkodnikami roślin
 • Unikajmy obsypywania ścieżek solą, to bardzo źle działa na mikroflorę. Lepiej do tego wykorzystać piasek lub popiół z kominka.
 • Po sporych opadach deszczu starajmy się nie udeptywać trawnika, gdyż wiosną w tym miejscu może dojść do całkowitego zgnicia darń trawnikowych
 •  Początek grudnia to ostatni czas na bielenie pni. Zabieg ten zabezpiecza je przed pękaniem.
 • Pamiętajmy o tym że śnieg dla roślin zimujących w gruncie to nic strasznego. Zdecydowanie gorzej gdy go nie ma. Warstwa śnieżna chroni rośliny przed mrozem. Bardziej niebezpieczny okazuje się sam mróz bez opadów śniegu.

 

 

Siew i sadzenie

 • Jest to dobry czas na zaplanowanie tego jak będą wyglądać nasze rabaty na wiosnę. Dokładne opisanie w kalendarzu co i kiedy chcemy posadzić, jakie nasiona i sadzonki mamy  a co potrzebujemy dokupić
 • Wszelkie bulwy i cebule roślin ozdobnych jakie przechowujemy wskazane jest raz na jakiś czas przejrzeć aby odrzucić chore i aby w miejscu ich przechowywania dochodziło do wymiany powietrza

 

Ogród warzywny i owocowy

 • Z krzewów porzeczek, agrestu czy winorośli można w grudniu przygotować sadzonki zdrewniałe. Aby to zrobić należy ściąć jednoroczne, zdrowe pędy na około 20 cm długości. Część wierzchołkową usuwamy, całość przechowujemy w temperaturze około 4 stopnie Celsjusze np. w lodówce czy w spiżarni. Takie sadzonki są gotowe do wysadzenia na wiosnę
 • Wszelkie warzywa i owoce, które przechowujemy warto regularnie lustrować. Jeśli pośród nich zauważymy okazy chore, lub zgnite należy je bezwzględnie usunąć ze skrzynki.
 • Po pierwszym przymrozku zbieramy z pola ostatnie okazy kapusty brukselskiej lub jarmużu
 • Grudzień to czas gdy można zastosować nawożenie organiczne kompostem. Jeśli oczywiście ziemia nie została całkowicie pokryta zmarzliną.
 • Mimo tego, że śnieg za oknem ogród warzywny można przenieść do doniczek, własny koperek, szczypiorek czy nawet rzodkiewkę z powodzeniem można wysiewać do dużych doniczek i uprawiać na parapecie.

 

Rośliny doniczkowe domowe

 • Rośliny, które przechowujemy w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewajmy dwa, trzy razy w tygodniu. Rośliny doniczkowe, które stoją w pomieszczeniu ze sztucznym ogrzewaniem podlewajmy częściej
 • Grudzień to czas, w którym dekorujemy swój dom i ogród na święta. Wybór choinki nie jest prosty. Jodła kaukaska, świerk kujący a może sosna pospolita?. Zwracajmy uwagę na to aby kupować ją z legalnego źródła. Kompozycje z gwiazdą betlejemską są niezwykle popularne. Jednak pamiętajmy o tym, że poinsecja jest trująca. Wszelkie prace pielęgnacyjne przy niej wykonujmy w rękawiczkach.
 • Wszystkie lampki, wieńce, bombki i inne ozdoby świąteczne, które montujemy na zewnątrz należy solidnie zabezpieczyć tak aby wiatr nie spowodował ich zerwania itp.

 

 

Grudzień jest to czas oczekiwania dla ogrodnika. W tym okresie nie ma wielu prac w polu, jednak wciąż musimy kontrolować czy wszelkie prace, które wykonaliśmy na jesień prawidłowo działają. Każdy potrzebuje trochę odpoczynku nawet pasjonata ogrodnictwa!

 

Grudzień z grzmotami, rok z wiatrami

 

 

 

Autor: Martyna Cieślińska

 

 

Literatura

 1. Ogród w zgodzie z naturą + Kalendarz prac ogrodniczych, M. Luise-Kreuter, 2003
 2. Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2020, M. Przybylak-Zdanowicz, Wydawnictwo Gaj
 3. Grudzień w ogrodzie, O. Nowaczyk, S. Lenard,  Zachodniopomorski magazyn Rolniczy, nr: 136, 2018-2019
 4. Grudzień w ogrodzie, C. Tomaszewska, Wieś Kujawsko-Pomorska, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, nr: 138, 2012
 5. Rok w ogrodzie, J. Mikołajczak, 2019
 6. Gdy grudzień nie zamrozi, Mój Piękny Ogród, M. C. Puszcz-Uklańska, nr: 12, 2017
 7. 365 dni w ogrodzie i na działce,  Praca zbiorowa, 2018
 8. 4 pory roku w ogrodzie, J. Litke, Działkowiec, nr: 11, 2009

 

 


Obraz wiodący: DatWuschel z Pixabay

ilustracje: ArtTower z Pixaba

                       Oleg Gamulinskiy z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję