seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lutego 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Kultura
Kultura
Powrót
02.09.2022 / Kultura
Koncert plenerowy “Nad pięknym modrym… Zalewem” 68. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!

4 września na scenie przy Zalewie Nowohuckim odbędzie się plenerowy koncert pt. Nad pięknym, modrym… Zalewem. Będzie to tym samym 68. wydarzenie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! W tej edycji usłyszymy galicyjską Orkiestrę Straussowską Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko oraz solistów: Monikę Biederman-Pers i Piotra Karzełka. 

 

 

Wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! są ważnym dla Nowej Huty projektem kulturalno-społecznym, gromadzącym za każdym razem kilkutysięczną widownię. Prezentowane imprezy odbywają się zgodnie z rytmem pór roku i nawiązują do charakteru różnorodnych przestrzeni koncertowych. W atrakcyjnych obiektach i plenerach na terenie Nowej Huty uczestnicy imprez mają możliwość spotkania z artystami polskiej estrady, będącymi wykonawcami różnych gatunków muzycznych (od piosenki poetyckiej przez muzykę folkową, klasyczną, szantową po muzykę rozrywkową). 

 

Podczas wrześniowego spotkania usłyszymy powstałą w Krakowie w 1992 roku Orkiestrę Straussowską Obligato. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry jest Jerzy Sobeńko, a tworzy ją grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej dziewiętnastego wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Z tej fascynacji, atmosferą cesarskiego Wiednia, powstał repertuar, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają walce i polki, skomponowane przez członków rodziny Strauss. Na repertuar Orkiestry składają się także: walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, polska, utwory z kręgu muzyki hiszpańskiej, włoskiej, utwory w amerykańskich rytmach - rumby i tanga. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także młodsza siostra operetki – musical. "Obligato" jest wykonawcą cieszących się popularnością koncertów z cyklu „Popołudnie ze Straussem”, organizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które zostały uhonorowane medalem Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1995 roku. Orkiestra koncertuje w całej Polsce, współpracuje z wieloma znakomitymi artystami, m.in. Krystyną Tyburowską, Wandą Polańską, Wiesławem Ochmanem, Janem Zakrzewskim i Janem Wilgą, Vadimem Brodskim.

 

Organizatorami wrześniowego koncertu są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce. Koncertowi będzie towarzyszyć kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza, którą przeprowadzać będą wolontariusze Hospicjum. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! jest poseł Ireneusz Raś, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar. 

 

Koncert “Nad pięknym, modrym… Zalewem” odbędzie się 4 września (niedziela) 2022 r. w godzinach 16.00 – 18.00. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Dziale Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum 6A, tel. 573 792 966). Wejściówka nie jest równoznaczna z gwarancją miejsc siedzących. Organizator nie zapewnia miejsc siedzących dla wszystkich uczestników.  

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję