seniorzy
Dzisiaj jest, 26 lutego 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Przyroda
Przyroda
Powrót
02.05.2019 / Przyroda
Kocham Babią Górę – nie śmiecę; akcja przyrodników z Parku Narodowego

Akcję edukacyjną „Kocham Babią Górę – nie śmiecę” organizują w długi weekend majowy przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego. Zdaniem jednego z nich, Macieja Mażula, chcą w ten sposób promować wśród turystów właściwe zachowania na szlakach i w Parku.

 

"Pracownicy Parku będą informowali turystów m.in. powiedzą o problemie zaśmiecania Babiej Góry i pozostawianiu na niej fekaliów, a także jak należy zachować się na szlakach górskich oraz jak dbać o czystość w parkach narodowych i na terenach podlegających ochronie. Chcemy się przyczynić do zmiany świadomości ekologicznej turystów" - powiedział Maciej Mażul.

Przyrodnik dodał, że tak proste zachowania, jak zabranie ze sobą papierka, pustej butelki plastikowej lub puszki przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i sprawia, że Babia Góra pozostaje piękna.

 

"Pracownicy od 1 do 5 maja na szlakach i przy wejściach do Parku będą informowali o akcji. Turystom wręczą nalepki +Nie śmiecę+ zachęcając, by wzięli odpowiedzialność za stan szlaków. 1 maja w akcji wspomoże nas Ewa Wachowicz, którą będzie można spotkać na Przełęczy Krowiarki. Każdego dnia będą z nami ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Poinformują o możliwych zagrożeniach w górach i jak bezpiecznie spędzić w nich czas. Będą apelowali m.in., aby nie rzucać kamieni ze szczytu. To jest nagminne, szczególnie wśród młodzieży, i bardzo niebezpieczne" – powiedział Maciej Mażul.

 

Babiogórski Park Narodowy podczas akcji będzie promował również zasady idei etyki outdoorowej "Leave No Trace – Nie Pozostawiaj Śladu". "Mówią one, jak korzystać z zasobów oraz dobrodziejstw przyrody, by eliminować bądź minimalizować wszelkie szkody spowodowane naszą działalnością" – dodał Mażul.

 

Główne przesłania to: zaplanuj zanim wyruszysz, zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach, zabierz swoje śmieci, zostaw wszystko w takim stanie, w jakim zastałeś, uważaj z ogniem, zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt, a także – pamiętaj, że nie jesteś sam na szlaku.

 

Maciej Mażul dodał, że sprawa pozostawionych śmieci i nieczystości jest sporym problemem. Ostatnio sprzątali dolne partie góry. Na szczycie wciąż zalega śnieg. Śmieciami zapełnili dwie samochodowe przyczepy. "Widać było, że nie tylko turyści śmiecą, ale i mieszkańcy dorzucają swoje +cegiełki+. Zepsutej pralki lub opon raczej nikt nie będzie tu wiózł" – zaznaczył.

 

Babiogórski Park Narodowy obejmuje okolice Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szafrański

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Obraz: annca z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję