seniorzy
Dzisiaj jest, 26 lutego 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
08.02.2021 / Rozmaitości
Rusza witryna edukacyjna infoRadiologia.pl

W 125 rocznicę powstania polskiej radiologii ruszyła nowa odsłona edukacyjnej witryny dla pacjentów i osób zainteresowanych radiologią. Na stronie internetowejwww.infoRadiologia.pl można znaleźć przystępne informacje o diagnostyce obrazowej w Polsce i odpowiedzi na pytania o poszczególne rodzaje procedur. Pomysłodawcą projektu jest prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Dla pacjentów

Chociaż nawet ok. 80% rozpoznań w medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie badańz obszaru diagnostyki obrazowej, poszczególne procedury nie zawsze są znane pacjentom. Zdaniem prof. Andrzeja Urbanika społeczna świadomość zastosowania, możliwości i bezpieczeństwa procedur radiologicznych jest stosunkowo niewielka.

Mimo tego, że zdjęcie rentgenowskie, mammografia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy badanie tomografii komputerowej są coraz bardziej powszechne, wciąż niewiele osób wie, czym się od siebie różnią i jak w praktyce działają. Pacjenci bardzo często pytają, czy badania radiologiczne są bezpieczne, jak się do nich przygotować i kto może na nie kierować.Stąd inicjatywa stworzenia przystępnego kompendium wiedzy o radiologii – wyjaśnia prof. Andrzej Urbanik, inicjator projektu infoRadiologia.pl.

 

Polska historia

W światowej historii radiologii nie brakuje polskich wątków. Wielu badaczy polskiego pochodzenia przyczyniało się do opracowania i doskonalenia metod radiologicznych. W historii samej radiologii polskiej nie brakuje także zaskakujących ciekawostek.

Z artykułów zamieszczonych na stronie infoRadiologia.pl można dowiedzieć się na przykład, że pierwsze w Polsce zdjęcie rentgenowskie przedstawiało… jaszczurkę a pierwsza fotografiaRTG obrazująca fragment ciała człowieka przedstawiała rękę z pierścionkiem należącą do… mężczyzny.Jaszczurka nie była żywym zwierzęciem a dekoracyjną figurką, natomiast męska ręka z pierścieniem należała doTadeusza Estreichera, asystenta  Karola Olszewskiego, fizyka i chemika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wykonał pierwsze w Polsce zdjęcie RTG– mówi prof. Andrzej Urbanik.

Źródło: infoRadiologia.pl

 

 

Aktualna baza wiedzy

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym? A do tomografii komputerowej? Ile trzeba czekać na realizację poszczególnych procedur w różnych regionach Polski? Nowo powstała witryna zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Na stronie nie zabrakło informacji także dla specjalistów i pasjonatów radiologii.

Na zainteresowanych czeka na naszej stronie między innymi aktualna lista towarzystw naukowych, wytyczne i kryteria kwalifikacji do procedur obrazowych, kalendarium kursów i warsztatów edukacyjnych a także dodatkowe informacje naukowe. Można również obejrzeć filmy przedstawiające najczęściej wykonywane badania radiologiczne. Ciekawostką jest zakładka „Radiologia artystycznie” z galerią prac wykonanych technikami radiologicznymi. Serdecznie zapraszam po wiedzę i rozrywkę! – mówi prof. Andrzej Urbanik.

 


Obraz Daniel Alvarez z Pixabay 

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję