seniorzy
Dzisiaj jest, 3 sierpnia 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
10.09.2019 / Rozmaitości
Uniwersytety zaangażowane społecznie

Do 30 września trwa rekrutacja do 7. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane rozwijaniem wolontariatu osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej.  To także szansa na pozyskanie mikrograntów.  

 

W ramach projektu „UTW dla społeczności” uniwersytety trzeciego wieku otrzymują roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale również  na rzecz rozwoju swojego UTW. Projekt jest częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „UTW – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

Wsparcie doświadczonych animatorów 

 

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 10 UTW. Wsparcie grup wolontariuszy będzie obejmować m.in.: spotkania warsztatowe z doświadczonymi animatorami i trenerami, mikrogrant na pierwsze działania, wymianę doświadczeń z uczestnikami poprzednich edycji oraz zestaw materiałów informacyjno-metodycznych poświęconych wolontariatowi (dostosowanych do specyfiki UTW). Realizacja tegorocznej edycji jest zaplanowana w okresie od października 2019 roku do października 2020 roku, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2019 roku.

 

Wolontariat krok po kroku

 

W ramach projektu przeszkolono już 180 osób z 60 UTW z całej Polski.  Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku.  Nasza najnowsza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich. Służymy wsparciem – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. 

 

Siła w seniorach

 

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już od 15 lat. Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów ruchu aktywizacji rosnącej grupy osób starszych. Aktywizacji, która pozytywnie wpływa nie tylko na samych zainteresowanych, ale też służy wspólnemu dobru i prowadzi do obywatelskiego zaangażowania. Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala swoje zainteresowania i bziki przekuć w coś, co pozytywnie zmienia rzeczywistość, otoczenie
i zwyczajnie pomaga innym ludziom – mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 

 

Quiz przed rekrutacją (dla tych, którzy mają wątpliwości, czy ten projekt jest odpowiedni dla ich UTW): http://utw.seniorzywakcji.pl/Quiz_przed_rekrutacja.pdf  

 

Formularz zgłoszeniowy (wersja elektroniczna) i więcej informacji o projekciewww.utw.seniorzywakcji.pl

 

E-publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie”:www.utw.seniorzywakcji.pl

 

Szczegółowych informacji na temat projektu udzielają:

Koordynatorka projektu: 

 

Anna Jurkiewicz

T: (22) 396 55 16 lub 19

E:  anna.jurkiewicz@e.org.pl  

 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ma ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań na rzecz osób starszych. Od 2008 roku realizuje program „Seniorzy w akcji” współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W jego ramach uruchomiono ponad 300 lokalnych projektów współtworzonych przez liderów 60+ i pary międzypokoleniowe. Współpracuje ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku: organizuje warsztaty dla liderów i słuchaczy UTW, wspiera integrację UTW na poziomie regionów, pomaga powoływać grupy wolontariatu seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku. Współpracuje  z radami seniorów i samorządami w ramach programu „Zoom na Rady Seniorów”. W 2016 roku Towarzystwo rozpoczęło program „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”, którego celem jest poprawa jakości życia najstarszych seniorów i ich opiekunów. 

Więcej informacji: www.e.org.pl

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję