seniorzy
Dzisiaj jest, 8 grudnia 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
14.09.2022 / Rozmaitości
W Warszawie trwa XVI Kongres Numizmatyczny - najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie

Do piątku potrwa w Warszawie XVI Kongres Numizmatyczny organizowany pod auspicjami Międzynarodowej Rady Numizmatycznej. Bierze w nim udział ok. 700 uczestników, w większości stacjonarnie. To najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie.

 

Numizmatyka jest nauką historyczną badającą, opisującą i systematyzującą monety i inne formy pieniądza.

 

“Uniwersytet Warszawski, zatrudniający numizmatyków i kształcący w tym zakresie wielu doktorantów, od lat jest postrzegany jako bardzo ważne centrum światowej numizmatyki. Powierzenie UW organizacji kongresu potwierdza tę rangę i prestiż” – powiedział cytowany na stronie UW prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii.

 

Uniwersytet Warszawski jest głównym organizatorem kongresu. Współorganizatorami są: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Bank Polski. Patronat nad kongresem objęła Międzynarodowa Rada Numizmatyczna (The International Numismatic Council). Spotkania pod jej auspicjami odbywają się od 1927 r.

 

Kongresy odbywają się co 6 lat. Obecny - po siedmiu latach ze względu na pandemię. Ostatni odbył się na Sycylii.

Jak przekazała Nauce w Polsce dr Anna Zapolska z Wydziału Archeologii UW, w wydarzeniu bierze udział ok. 700 uczestników z sześciu kontynentów, w tym niecałe 100 - online. “Jest to niewątpliwie święto numizmatyki” - podkreśliła.

 

Dr Zapolska poinformowała, że przedstawiane referaty obejmują bardzo szeroką tematykę zarówno chronologiczną – od antycznej Grecji i Rzymu po nowożytność, jak również geograficzną – część prezentacji dotyka numizmatyki Ameryki Południowej i Azji.

 

Często powtarzającym się tematem jest kwestia numizmatyki cyfrowej (digital numismatics).

 

Program kongresu obejmuje 97 sesji, 13 okrągłych stołów oraz sesję posterową. Obrady kongresu mają miejsce w Starym BUW-ie.

 

Logo kongresu powstało z inspiracji najstarszą polską monetą – denarem Bolesława Chrobrego. Zaprojektował je Aleksander Bąk.

 

Kongresowi towarzyszą wystawy okolicznościowe. Na terenie kampusu uniwersyteckiego przygotowane są 3 ekspozycje posterowe: "Coin Cabinets of the University of Warsaw", "Thesaurus Polonicus: Numismatic Rarities in the Polish Collections" and "History of Numismatic Milieu in Poland" (University Central Campus), zlokalizowane w Starym BUWie, w Pałacu Tyszkiewiczów (w muzeum uniwersyteckim) oraz przed wejściem do Pałacu Tyszkiewiczów na Krakowskim Przedmieściu.

 

Dwie kolejne wystawy zostały otwarte w Muzeum Narodowym – "Rozważni i Romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali". Muzeum na Zamku przygotowało wystawę poświęconą kolekcji złotych monet André van Bastelaera

Każdy organizator kongresu wybija z tej okazji medal. W tym wypadku medal zaprojektował Robert Kotowicz, który współpracuje m.in. z Narodowym Bankiem Polskim.

 

Z okazji kongresu ukazało się kilka wydawnictw numizmatycznych, m.in. “Survey of Numismatic Research”, który stanowi raport dotyczący najnowszych osiągnięć numizmatycznych i publikacji, jakie ukazały się od czasu poprzedniego kongresu.

 

Wydano też specjalny tom “Polish Numismatic News” oraz rocznik “International Numismatic Council – Compte Rendu”, poświęcony polskim kolekcjonerom monet.

 

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/

 

 


Obraz Zlaťáky z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję