seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Turystyka
Turystyka
Powrót
25.01.2020 / Turystyka
Zimowe wyjazdy Polaków [RAPORT]

Zimą częściej wybieramy polskie góry niż ciepłe kraje, a od nart czy snowboardu wolimy spacery i zwiedzanie. Sprawdziliśmy, jak Polacy podróżują w sezonie zimowym. 

 

By przyjrzeć się, jak wyglądają wyjazdy Polaków w sezonie zimowym, przeprowadziliśmy badanie, w którym wzięło udział 1015 osób. Zapytaliśmy ich m.in. o najczęściej wybierane cele zimowych podróży, preferencje przy wyborze noclegu oraz ulubione sposoby na spędzanie czasu.

Czy Polacy podróżują zimą?

 

Zimą nie lubimy siedzieć w domu. Niemal 9 na 10 Polaków deklaruje, że w okresie od grudnia do lutego planuje przynajmniej jeden wyjazd. Co drugi wyjeżdża w zimowym sezonie nawet kilka razy. Nasze podróże najczęściej trwają od 4 do 7 dni. 36% badanych ogranicza się jedynie do weekendowych wypadów, a 8% wyjeżdża na dłużej niż tydzień. 

Co zniechęca do zimowych wyjazdów pozostałe 12% Polaków? Przede wszystkim niekorzystna pogoda oraz krótsze dni, utrudniające zwiedzanie nowych miejsc. Wśród osób, które nie podróżują zimą, co piąta przyznaje, że woli zostać w domu, by zaoszczędzić pieniądze na wakacyjne wyjazdy. 

 

Tłoczne ferie, spontaniczne Walentynki

 

Większość z nas nie potrzebuje specjalnego powodu, by zaplanować zimowy wyjazd. Blisko co czwarta osoba wyjeżdża w związku ze świętami lub Sylwestrem. Często wyjeżdżamy również w pierwszych miesiącach roku, gdy nadchodzą ferie zimowe. To właśnie w przypadającym na ten okres szczycie zimowego sezonu na wyjazd najczęściej decyduje się 27% badanych.

Gorącym okresem w kalendarzu są również Walentynki. Jak wynika ze statystyk Triverna.pl, romantyczne wyjazdy zwykle planujemy raczej spontanicznie. W pierwszym kwartale 2019 roku najwięcej rezerwacji Polacy dokonują bowiem właśnie w pierwszych dwóch tygodniach lutego. 

 

Zima w Polsce? Przede wszystkim góry

 

Niemal 6 na 10 Polaków deklaruje, że zimą najczęściej decyduje się na krajowy wyjazd. Celem podróży są zwykle polskie góry – wybiera je co druga osoba, która zimą zostaje w Polsce. Co szósty badany wyjeżdża do któregoś z polskich miast, a 4% respondentów spędza wolne zimowe dni nad Bałtykiem. Pierwsza trójka najchętniej wybieranych kierunków zimowych podróży w Polsce (góry, miasta, morze) prezentuje się podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy na Triverna.pl przyglądaliśmy się krajowym podróżom Polaków

Jakie są nasze ulubione miejsca na zimowy wyjazd? Wśród osób, które wskazały lokalizację w Polsce, najpopularniejsze są przede wszystkim Tatry (34% odpowiedzi; ponad połowa z nich dotyczy Zakopanego), Sudety (20%) i Beskidy (20%). Z kolei jeśli chodzi o duże miasta, zimą najbardziej lubimy jeździć do Trójmiasta (4%), Krakowa (3%) i Warszawy (2%). 

„Uwielbiam zimę, śnieg. Wszystko pokryte na biało w słońcu pięknie się skrzy, w górach można odetchnąć świeżym powietrzem, później herbata w pokoju lepiej smakuje” 
„Zimą miasta wyglądają inaczej, są ozdobione, oświetlone, ludzie są milsi, przyjaźniej nastawieni”
„Zimą nad morzem jest mało ludzi, można spokojnie odpocząć”

 

Zimowe wyjazdy za granicę

 

29% badanych deklaruje, że zimą częściej wyjeżdża za granicę. Gdy Polacy decydują się na zagraniczny wyjazd, 4 na 10 osób najczęściej wybiera duże miasta, co trzecia góry, a co czwarta – podróż nad morze.

Wśród swoich ulubionych krajów Polacy najczęściej wymieniają przede wszystkim Hiszpanię
(17% odpowiedzi) i Włochy (14%). W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków zagranicznych zimowych wyjazdów znajdziemy również Austrię (7%), Słowację (6%) i Czechy (6%).


„W ciepłych krajach można złapać słońce, naładować się, kiedy w kraju, w którym mieszkamy go brakuje. A sama zima w Polsce? Śnieg ma swój wyjątkowy urok – tylko musi się pojawić”
„Wsiadam do samolotu i w kilka godzin z zimnej Polski przenoszę się do innego, ciepłego miejsca. Świetne uczucie”
„Zima to nie tylko śnieg: to również drzewa pełne pomarańczy, palmy i ciepłe promienie słońca na twarzy”

 

Choć większość z nas sezon zimowy spędza w kraju, ponad połowa respondentów przyznaje, że chętnie częściej wyjeżdżałaby zimą za granicę, gdyby nie ograniczenia finansowe. 4 na 10 osób przyznaje, że w sezonie zimowym nigdy nie odbyło podróży do ciepłego kraju. Co czwarta robi to rzadko, a co piąta – często (13%) lub nawet każdej zimy (8%). 

W zimowe podróże – zarówno krajowe, jak i zagraniczne – najczęściej wyjeżdżamy samochodem. Wybiera go co drugi badany. Co szósta osoba do celu dociera samolotem, a co ósma pociągiem.  

Jak szukamy noclegu zimą?

 

Podczas zimowych wyjazdów najczęściej zatrzymujemy się w prywatnych kwaterach lub hotelach. Jedną z tych opcji noclegowych wybiera zwykle 53% Polaków. Co dziesiąty nocuje u rodziny lub znajomych, a 8% nocuje w hostelu. 

Wybierając nocleg, największą uwagę zwracamy na kwestie związane z lokalizacją obiektu: najbliższą okolicę oraz odległość od wartych zobaczenia miejsc i atrakcji, szlaków turystycznych czy narciarskich stoków. W zimowe dni szczególnie wolimy unikać długich dojazdów – w okresie od grudnia do lutego umiejscowienie noclegu jest dla nas ważniejsze niż w innych porach roku. Jak pokazały wyniki ubiegłorocznego raportu Triverna.pl, zwykle większą uwagę zwracamy bowiem na wyposażenie pokoju oraz dostęp do internetu. 

Drugim najważniejszym kryterium zimą jest dla nas cena noclegu, a trzecim – warunki na miejscu: wyposażenie pokoju, możliwość wykupienia posiłków czy dostęp do internetu. 

 

Wędrówki w górach czy zakupy na jarmarku?

 

Na zimowych wyjazdach spędzamy czas przede wszystkim na spacerach i wycieczkach. To obowiązkowe elementy zimowego wypoczynku dla ponad połowy respondentów. 4 na 10 osób zwiedza nowe miejsca, a blisko co trzecia woli odpoczywać. Relaks ułatwiają udogodnienia dostępne w hotelach, takie jak spa czy basen, z których korzysta co siódmy badany. 

Choć Polacy często wyjeżdżają zimą w góry, tylko co trzecia osoba wyrusza na wędrówki po pokrytych śniegiem szlakach. 17% decyduje się na to tylko od czasu do czasu, a 39% – rzadko lub nigdy. 

Nie jesteśmy też fanami bożonarodzeniowych jarmarków. Na wyjazdach zawsze lub często odwiedza je tylko co siódmy badany. 16% daje się porwać ich urokowi tylko od czasu do czasu, 25% robi to rzadko, a 33% jest na niego zupełnie odporne. 

 

Polacy a sporty zimowe

 

Dla blisko co trzeciej osoby jednym z głównych punktów zimowych podróży są stoki. 15% badanych deklaruje, że zakłada na nogi narty lub snowboard za każdym razem, gdy wyjeżdża gdzieś zimą. 12% jeździ na nich często, 20% od czasu do czasu lub rzadko, a aż 40% – nigdy. 

Zimowe sporty uprawia 7 na 10 badanych. Najpopularniejsze są łyżwy i narty, na których jeździ średnio co trzecia osoba. Blisko co szósta woli sanki (choć większość zjeżdża na nich bardzo rzadko), a co dziesiąta – snowboard. 31% badanych w ogóle nie uprawia żadnych zimowych sportów. 

Spośród osób, które uprawiają sporty zimowe, niemal połowa (49%) posiada na własność  wszystkie niezbędne sprzęty. Pozostali korzystają z dostępnych na miejscu wypożyczalni: 24% wypożycza komplet wyposażenia, a 27% tylko jego część, np. buty, deskę lub narty.

 

Zimowe wyjazdy: za co je lubimy, a czego się obawiamy?

 

W naszej ankiecie zapytaliśmy Polaków, za co najbardziej lubią zimowe wyjazdy. Większość z nich zachwycała się widokami: pokrytymi śniegiem szczytami gór czy ulicami miast, które budują wyjątkowy, zimowy klimat. Jak wynika z odpowiedzi respondentów, którzy wzięli udział w badaniu Triverna.pl, jedną z największych zalet podróżowania zimą jest też mniejsze natężenie turystów – zwłaszcza w porównaniu do sezonu letniego. 


„Jestem osobą, która czuje się niekomfortowo w temperaturze przekraczającej 20 stopni, zatem zimą doceniam… brak ciepła. Uwielbiam też śnieg, dzięki niemu każde miejsce wygląda ładniej”
„Zimą wszystko wygląda inaczej, można na nowo odkryć miejsca, które wcześniej odwiedzało się tylko w sezonie wiosna/lato”
„Podróżowanie w okresie typowo wakacyjnym jest dla mnie bez sensu, dużo rodzin z dziećmi, zatłoczone hotele oraz zbyt wysokie temperatury w tropikach jak dla mnie. Lepiej poczekać do jesieni lub zimy”
„Atmosfera zimowych wyjazdów jest bardziej kameralna niż letnich. Lubię podróżować zimą, bo mimo że czasem ludzi jest sporo to wszystko jest mniej nachalne”


 

Czy jest coś, czego szczególnie się obawiamy, gdy planujemy wyjazd zimą? Przede wszystkim utrudnień na drogach, spowodowanych często nieprzewidywalną zimową pogodą – tę odpowiedź wskazało 44% respondentów. 

Blisko co piąty boi się, że na miejscu napotkają go nieoczekiwane koszty lub nieprzyjemne niespodzianki (np. problemy z ogrzewaniem w hotelu). 17% przyznaje, że obawia się uciążliwych mrozów, a 14% martwi się o swoje bezpieczeństwo na stoku. 

 

Czego dowiedzieliśmy się z raportu?

 

Jak pokazało nasze badanie, zimą Polacy nie chcą siedzieć w domach. Ogromna większość z nas w zimowym sezonie planuje przynajmniej jeden wyjazd – przede wszystkim w granicach kraju. Z reguły nie boimy się mrozów, choć wiemy, że zimowa aura może przynieść sporo niespodzianek. To właśnie dlatego przy wyborze noclegu uwzględniamy przede wszystkim obiekty położone blisko stoków lub atrakcji, które chcemy zobaczyć.

Zimą uwielbiamy wyjeżdżać w góry – zarówno te w Polsce, jak i za granicą. Choć entuzjastów sportów zimowych nad Wisłą nie brakuje, zamiast wkładać na nogi narty lub snowboard, znacznie częściej decydujemy się na spacer lub zwiedzanie.

Choć dziś w zdecydowanej większości planujemy przede wszystkim krajowe wyjazdy, ponad połowa badanych chciałaby częściej wyjeżdżać zimą za granicę. Na przeszkodzie stoją jednak wyższe koszty takich podróży. 

 

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w listopadzie 2019. Wzięło w nim udział 1015 osób.

 

 

 

A jak na tym tle wyglądają wyjazdy polskich seniorów?

 

W sezonie zimowym polscy seniorzy najczęściej wybierają zagraniczne podróże i aktywny wypoczynek. Unikają za to łyżew, sanek i… bożonarodzeniowych jarmarków!

 

Preferencjom turystycznym Polaków w sezonie zimowym przyjrzał się portal Triverna.pl. W swoim nowym raporcie prezentuje wyniki badania, w którym wzięło udział 1015 osób.

 

Czego możemy się z niego dowiedzieć z raportu? Przede wszystkim tego, że seniorzy zimą częściej niż inni wyjeżdżają za granicę. W sezonie zimowym na zagraniczną podróż z reguły decyduje się aż 55% z nich. To niemal dwa razy więcej niż średni odsetek w pozostałych grupach wiekowych. Jak wynika z raportu, na wycieczkę do innego kraju zimą udaje się średnio tylko niemal co trzeci Polak.

 

Mimo to blisko 39% seniorów nigdy nie odbyło zimą podróży do ciepłego kraju. To wynik zbliżony do krajowej średniej.

 

41% seniorów zimą zwykle ogranicza się do jednego wyjazdu, a co trzeci w sezonie odbywa ich nawet pięć. Zwykle wyjeżdżają nie dłużej niż na tydzień – na dłuższy, kilkutygodniowy wyjazd decyduje się jedynie co piąta osoba. Zazwyczaj podróżują samochodem: wybiera go blisko 4 na 10 osób. Co czwarta wsiada do samolotu, a co dziesiąta – do pociągu.

 

Wśród swoich ulubionych aktywności na zimowych wyjazdach 4 na 10 osób z grupy wiekowej 60+ wymienia przede wszystkim spacery i wycieczki. Co piąta zwiedza nowe miejsca, a blisko co szósta wybiera relaks i odpoczynek.

 

Dla 12% Polaków powyżej 60-tki głównym celem zimowych wyjazdów są sporty zimowe. Aż 62% seniorów deklaruje, że czynnie uprawia któryś z nich – choć z różną częstotliwością. Najpopularniejsze są narty, na których jeździ 28% respondentów w wieku 60+. Blisko co trzecia osoba ma w domu kompletny ekwipunek niezbędny, by wyruszyć na stok.

 

Zdecydowanie mniejszą popularnością wśród seniorów cieszą się łyżwy i sanki. Aż 54% deklaruje, że zimą w ogóle na nich nie jeździ. Z wyników nadesłanych przez Triverna.pl możemy też dowiedzieć się, że seniorzy (podobnie jak reszta Polaków) nie przepadają za jarmarkami świątecznymi. 4 na 10 respondentów powyżej 60. roku życia przyznaje, że nigdy nie zagląda na nie podczas swoich zimowych wyjazdów.

 

 


Obraz Manfred Antranias Zimmer z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję