seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
19.01.2024 / Zdrowie i uroda
Szukasz prezentu na Dzień Babci i Dziadka? Zabierz ich do klubu fitness

Poziom aktywności fizycznej seniorów w Polsce jest alarmujący - obecnie 76 proc. z nich nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Wśród wąskiej grupy aktywnych osób po 60. roku życia, co piąty zalicza do ulubionych ćwiczeń gimnastykę lub fitness. Biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne wynikające z regularnego ruchu, w nadchodzący Dzień Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia), warto pomyśleć o niestandardowym prezencie – wspólnej aktywności fizycznej.

 

Jak wynika z raportu MultiSport Index 2023, Polacy pokochali treningi w klubach fitness – to właśnie ta aktywność w zeszłym roku zanotowała najwyższy wzrost popularności (+11 punktów procentowych). Coraz częściej doceniają je także aktywni seniorzy. Wśród wąskiego grona aktywnych osób po 60. roku życia, co piąty do ulubionych ćwiczeń zalicza gimnastykę lub zajęcia fitness. Czasy, w których sale do ćwiczeń były zarezerwowane wyłącznie dla młodych, bezpowrotnie minęły. W klubach sportowych widoczny jest imponujący wzrost liczby zajęć dostosowanych do potrzeb seniorów, takich jak np. zdrowy kręgosłup czy zumba gold. To nie tylko ćwiczenia dla ciała, ale też recepta na radość i zdrowie na lata.

Co motywuje seniorów do ruchu?

Już 41 proc. aktywnych osób w grupie 60+ za najsilniejszy motywator do podejmowania aktywności fizycznej wskazuje profilaktykę zdrowotną, a co czwarty (26 proc.) dostrzega w aktywnym stylu życia relaks i przyjemność. Co więcej, 78 proc. osób zgadza się, że zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wpływa na poprawę zdrowia psychicznego, a 75 proc. zauważa jej wpływ na redukcję stresu i złych emocji.
 
Seniorzy są świadomi korzyści płynących z regularnego ruchu, jednak wśród tej grupy wiekowej mamy do czynienia ze stosunkowo niskim poziomem aktywności fizycznej – jak wynika z danych MultiSport Index, zaledwie co czwarty senior jest aktywny fizycznie minimum raz w tygodniu. Co ciekawe, szansę na zdrowsze i bardziej aktywne życie seniorzy upatrują w kartach sportowych uprawniających do korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych – taką kartę, jak np. MultiSport Senior, chciałoby otrzymać już 47 proc. osób po sześćdziesiątce.[1]
 
Aby wesprzeć seniorów w prowadzeniu zdrowego, bardziej aktywnego stylu życia, MultiSport zainicjował bezpłatny kurs „Projekt Senior w formie. Zdrowie, witalność i szczęśliwy umysł”. Jego celem jest nie tylko zmotywowanie do ruchu, ale także edukacja. Lekcje online prowadzone są przez profesjonalnych trenerów sportowych, dietetyków, fizjoterapeutów czy psychologów. Seniorzy dowiedzą się z nich m.in. jak zmotywować się do aktywności fizycznej, jak poruszać się po siłowni, w tym jak zrobić prawidłową rozgrzewkę, jakie ćwiczenia wykonywać na dolegliwości bólowe, a także jak wygląda piramida zdrowego żywienia dla osób w starszym wieku. Darmowy kurs można obejrzeć TUTAJ.

Dlaczego aktywność po 60-tce jest tak ważna?

Systematyczna i właściwie dobrana aktywność ruchowa spowalnia procesy związane ze starzeniem się, pozwalając seniorom dłużej cieszyć się sprawnością fizyczną i psychiczną. Jak wskazuje Magdalena Lewicka, fizjoterapeutka i trenerka medyczna, wraz z wiekiem pojawiają się zmiany fizjologiczne, które można łagodzić świadomie podejmowanym, regularnym ruchem.
 
– Wszelkie unieruchomienie wśród seniorów może powodować szybszą utratę masy mięśniowej. W związku z jej spadkiem pojawia się zmniejszenie siły i wytrzymałości mięśniowej. Po 50. roku życia, co kolejne 20 lat, obserwuje się jej spadek aż o 15 proc. – mówi Magdalena Lewicka.
 
Seniorzy powinni więc pamiętać o ważnej rekomendacji WHO – ćwiczeniach wzmacniających mięśnie minimum dwa razy w tygodniu. Warto jednak zaznaczyć, że w treningu siłowym seniorzy wcale nie potrzebują dużych, metalowych ciężarów, równie skuteczne są ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, takie jak np. przysiady, zakroki, pompki w oparciu o stół.
 
Na Dzień Babci i Dziadka warto więc rozważyć wspólną wizytę w klubie fitness. To nie tylko niestandardowy prezent, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie, radość i kondycję bliskich.
 
 

[1] Dane z badania MultiSport Index 2022

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję